První fyzioterapie s miminkem a pasení koníků

26.07.19

Dobrý den,

dnes jsme byli s dcerkou, skoro 4 měsíce, poprvé na návštěvě fyzioterapeuta kvůli zaklánění hlavičky do strany a následnému otáčení trupu v poloze na zádech (tak, aby viděla úplně za sebe), přičemž ale od toho postupně upouští. Na bok se otáčí normálně, tedy s bradou na hrudníku a zvednutou pánví, na bříško se sama otočila v posledních dnech několikrát.
Návštěva byla během 10 minut hotová, máme cvičit 1 cvik. Nejsem si ale jistá, jestli to stačí na pozorování pacienta, stanovení diagnózy, určení a ukázání cviků vedoucích k nápravě… paní fyzioterapeutka nám nebyla schopna odpovědět, proč to dělá (jestli je problémem, že se jí ten pohyb líbí, nebo ve svalovém aparátu) a jaké to bude mít případně následky do budoucna.
Mohu poprosit o Váš názor, jestli je přístup fyzioterapeuta v pořádku a zda-li se máme případně objednat ještě jinam?

Zároveň mám otázku k pasení koníků. Dcerka je často tak zaujata cucáním ručiček, že nechce zvedat hlavičku (ruce má na zemi, opírá se o předloktí). Hračky ani můj hlas příliš k upoutání pozornosti nezabírají. Mám ji v takovém případě dál nechat na bříšku nebo ji hned otočit na záda a po chvíli zkusit znovu? Je na něm ráda (nebo ji to alespoň nevadí), cvičíme i na míči, a často ji nosím v poloze klokánek, kde krásně tu hlavu zvedá. Jak případně dále posilovat ruce?

Předem velice děkuji.

Tým rehabilitace Be Balanced
07.08.19

Dobrý den!
Bez toho, aniž bych dítě viděla, je těžké hodnotit, zda 10 minutové vyšetření mohlo stačit nebo ne, standardní návštěva většinou trvá v rozmezí 20-45 (60) minut, dle zvyklostí a možností pracoviště a tíže stavu dítěte. Je možné, že Vaše dcera předvedla modely v dobré kvalitě, takže další vyšetření nebylo potřeba. K němu se přistupuje až pokud se dítě ve svojí spontánní motorice nechová ideálně. Pak si ověřujeme, zda je toto chování náhodné anebo stereotypní - že jiný vzorec dítě nemá k dispozici. Pokud máte v hlavě pochybnosti, tak je jistě lepší navštívit ještě jiné pracoviště a ubezpečit se, že je vše v pořádku.
K druhému dotazu - s tímto chováním se ve své ordinaci u takto starých dětí nesetkávám, takže je to z mé strany spíše zamyšlení, nikoliv reálná zkušenost. Pokud je dítě zaujato ručičkami natolik, že selhává veškerá jiná motivace ke zvednutí hlavičky, tak s tím v tuto chvíli asi moc nenaděláte, bude to pravděpodobně jen přechodné období, kdy dítě intenzivně poznává svět taktilně svými ústy a ještě tolik nevnímá podněty vizuální a mělo by to během pár týdnů přejít. Určitě nic nezkazíte, když ji z této polohy po chvíli přetočíte zpět na záda a zkusíte to znovu. Dokud dítě neupřednostní vizuální podněty a nebude ho zajímat, co je nahoře, nemá důvod hlavu zvedat, cucání rukou je pro něj v tu chvíli zajímavější. Mezi doporučované pozice na nošení dětí patří tzv. „tygřík“. Osobní konzultace s fyzioterapeutem Vám jistě přinese odpovědi na Vaše další otázky.


S pozdravem


Martina Metlická
fyzioterapeutka Be Balanced

Tým odborníků rehabilitace www.bebalanced.cz