První návštěva dítěte a jeho ošetření

24
02.01.15

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jak má probíhat první návštěva dítěte u zubaře. Máme ji sice už za sebou, ale nemohu se zbavit dojmu, že náš zubař to odflákl. Synovi se podíval do pusy, neměl roušku, ale ani rukavice, což se mi opravdu nelíbilo, když mu do úst sahal, aby se mohl podívat. A jediné, co jsem se dozvěděla bylo, že má pít vodu.

Teď máme problém, syn strašně vyvádí při čištění a zjistila jsem, že jeho horní zuby jsou jakoby popraskané. Při čištění spodních zubů je v klidu a asistuje, ale jak se dotknu horních, je to konec.

Chci proto navštívit zubaře, ale přemýšlím nad změnou, protože ten náš mě opravdu nepřesvědčil, ačkoliv k němu chodí celá rodina již několik let. Ošetřují se i první, mléčné zuby?

Děkuji.

Adam Šíma
05.01.15

Dobrý den.Pokud jste s potomkem byla u zubaře na první návštěvě ve správné době, tedy mezi 6 - 12 měsíci věku (když jsou prořezané první dočasné zuby), nelze vcelku ani víc, než se podívat do úst, dělat. Dítě při vyšetření zpravidla nespolupracuje a žádné vyšetřovací veletoče nebývají u celkově zdravých dětí přínosné. Základní je skutečně hlavně dietní poradenství, tzn. žádné sladké nápoje na noc apod.
Stran absence rukavic a roušky nemohu nic říct, protože nevím, jak se lékař v ústech pohyboval. Je třeba si však uvědomit, že ochranné prostředky nejsou jen pro pacienta, ale i pro lékaře. Otázka, zda je prostředí ordinace čistší nebo špinavější než jiné prostory, je spíše akademická, ale z hlediska šíření nakažlivých chorob bych u rychlých preventivních prohlídek malých dětí nebyl tak přísný jako třeba při chirurgickém výkonu.
S pozdravem
Adam Šíma

MUDr. Jan Stuchlík a MDDr. Adam Šíma

Dentální klinika Jan Stuchlík
Telefon: +420 273 130 160
jan.stuchlik@drstuchlik.cz, adam.sima@drstuchlik.cz
www.drstuchlik.cz