Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

První třída - odklad

Vec01 se ptá 27.07.15

Dobrý den,

ráda bych se na Vás obrátila s dotazem na nástup do školy. Dcerka (nar. v červnu 2010) by měla absolvovat nadcházející školní rok zápis.

Dětská lékařka se mě dotazovala při 5leté prohlídce, zda ji chci dát v řádném termínu do školy, nebo s odkladem. Po pravdě řečeno nevím, podle čeho lékařka usuzuje, kdy je odklad nutný a kdy nikoliv (snad podle kresby, kterou dítě při prohlídce maluje?). Dcera je jinak hodně mluvná, ale lékařky se bojí, takže toho moc nenamluvila.

Jaké jsou aspekty, podle kterých by se měl rodič rozhodovat? Přeci jen dítě znám nejlépe a chci pro něj to nejlepší. Ani nic neuspěchat, ale zase aby odklad nebyl zbytečný.

Děkuji za odpověď.

Petra

Mgr. Lenka Osladilová odpovídá 29.07.15

Krásný den,

je možné, že paní lékařka u Vaší dcerky vnímala nevyzrálost v některé konkrétní oblasti.

U dětí - ve věku Vaší dcerky - je obvyklé, že dítě může udělat vývojový skok i během několika málo měsíců, tudíž některé jemné nedozrálosti mohou - např. během následujícího půl roku - zcela vymizet.

Pokud si nebudete jistá, zda dcerku do školy zapsat či nikoliv, doporučila bych Vám jednoduché vyšetření školní zralosti, které provádí bezplatně pedagogicko-psychologické poradny.

Lenka Osladilová

speciální pedagožka a terapeutka
www.specialnipedagog.cz

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.