Půjčené auto a nemožná dohoda s jeho navrácením

96
24.06.19

Dobrý den,

přítel si vzal na sebe auto známého. Slíbil mu, že mu ho bude půjčovat a ten známý, že bude platit povinné ručení. Jenže známý přítele podvedl, ručení platil vždy chvíli a auto nechtěl vrátit. Přítel musel v únoru nastoupit výkon trestu a já se snažila z toho známého auto dostat zpět, aby se dalo do depozitu. Jenže dohoda není možná, nekomunikuje, a když předtím něco řekl, vždy to byla lež. Byla jsem na policii, ale tam mi řekli, že mám smůlu, že mu auto půjčil a mám se obrátit na občansko-právní soud.

Prosím, poraďte mi, co dělat, nikdy jsem na soud nic nepodávala. Na autě už je teď značný dluh za pojištění a přítele pustí až za tři měsíce. Jsem bezradná.

Děkuji za odpověď

Mgr. Petr Novák
13.08.19

Dobrý den,
obecně záleží, kdo uzavřel smlouvu s pojišťovnou, zda to byl Váš přítel nebo jeho známý, povinnost hradit povinné ručení má pojistník (osoba, která uzavřela smlouvu s pojišťovnou), nikoliv samotný pojištěný, i když většinou se jedná o tu stejnou osobu. Ohledně vydání auta je potřeba specifikovat jaký druh smlouvy spolu uzavřeli, z Vašeho stručného popisu vyplývá, že by se mohlo jednat o smlouvu o nájmu, kde nájemným je vlastně placení povinného ručení, případně o inominátní smlouvu. Vydání auta může soud přikázat po podání vindikační žaloby (žaloby na vydání věci).

Mgr. Petr Novák, právník, www.vasenaroky.cz