Půlroční dítě měsíc téměř nepřibírá

12.02.19

Vážená paní magistro,

prosím o radu, jak opět u syna docílit přibývání na váze.

Syn se narodil akutní SC 35+3, 2400 g, 47 cm. O jídlo se nikdy sám nehlásil, dle pediatričky jsem ho na kojení budila po 2:45 hodinách, aby každé 3 hodiny jedl ve dne v noci a to nabýval výborně. Ve 3 týdnech 2,97 g a 51 cm, v 6 týdnech 3,87 kg a 55 cm, ve 3 měsících 5,71 g a 61 cm, ve 4 měsících 6,36 a 63,5 cm. Problém nastal při prohlídce v 6 měsících a pokračuje dosud (7,12 kg a 69,5 cm).

Od 4 měsíců syna v noci k jídlu nebudím, přes den ho krmím po 3 hodinách, měl tedy 7 jídel za den. V jeho 24. týdnu jsem mu začala po lžičkách dávat ochutnat zeleninový vařený příkrm a dokojovala. Na půlroční prohlídce pediatrička nakázala, aby jedl kupovaný masozeleninový příkrm 125 g a už nebyl dokojován, dále pak ovocnou svačinu. Po třech týdnech jsme museli na převážení s výsledkem 7,19 kg. Syn těch 125 g sní (pokud mu chutná druh, sní i 190 g), ke svačině jedl celý banán (110 g) nebo menší hruškovou přesnídávku (125 g), má 6-7 jídel za den (2 jídla a 4-5 kojení). Na tomto převážení mi bylo sděleno, že celý banán je málo, mám se vrátit k vaření příkrmů z hodně kořenové zeleniny a maso 5× týdně a přidat večer ještě kaši. K banánu mu teď přidávám přesnídávku, aby vždy snědl alespoň 150 g.

Vzhledem k alergiím z mé (i potravinové alergie) i manželovy strany (atopický ekzém, astma) podávám nemléčnou rýžovou kaši z odstříkaného MM (cca 130 ml mateřského mléka = 150 g kaše).

Prosím tedy o radu, jak docílit toho, aby syn více přibíral. Navíc se začal koulet a je neustále v pohybu, zbytečné cukry do něj cpát nechci. Po 14 dnech od posledního vážení musíme opět na převážení, nárůst váhy nepozoruji.

Děkuji

ZD

Mgr. Kamila Jančeková
10.03.19

Dobrý den, moc se omlouvám, že odpovídám po tak dlouhé době, mezitím jste byli asi na dalším převážení, nicméně já bych asi nebyla tak náročná, aby při každé kontrole byl nutně přírůstek na hmotnosti. Podle údajů, které píšete byl mezi 4. měsícem a 6. měsícem poměrně výrazný přírůstek na tělesné délce, což je také důležitý znak prospívání. Jídelníček Vašeho syna mi přijde adekvátní a i 1 ks banánu na svačinu mi přijde dostatečný. Nevidím moc význam v omezování dokojování po podání příkrmu. Právě to může být pro syna stále dosti výrazným zdrojem energie a většinou se neukazuje, že by dítě snědlo méně, když má možnost se ještě nakojit. Některé děti se nakojí i před příkrmem a pak se ještě bez problému nají. Takže tam bych to spíše nechala na potřebách syna, Také nevidím důvod podávat jen kupované příkrmy. Připravujte je klidně doma, neměly by obsahovat příliš moc zbytešné vody, aby byly energeticky husté. Takže povařená zelenina společně s nějakou přílohou nebo bramborem, 1-2 lžíce masa a lžička kvalitného oleje. Kaši na večeři klidně ponechte, je fajn, že ji připravujete z mateřského mléka. Jinak svačinky v podobě ovoce, případně nějaké obilné křupky do ruky, cca od 8. měsíce můžete zkusit bílý jogurt, ale tam vždy v malém množství a 3 dny nepodávat nic dalšího nového, abyste případně zjistila projevy alergie vzhledem k anamnéze. Mezi jídly bez omezení podle potřeby kojení. Přeji Vám ať se Vám s chlapečkem dačí a dělá Vám jen radost. Děkuji za dotaz. Jančeková

Mgr. Kamila Jančeková