Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Riziko přenosu atopického ekzému na dítě

Lady Crow se ptá 02.03.19

Dobrý den,

asi 3 roky zpátky se mi objevil atopický ekzém. Do té doby jsem občas měla nějakou podivnou alergickou reakci, ale nikdy to nebylo vážné.

Nicméně teď, když se ekzém rozjede, tak ho můžu mít i po celém těle. Několikrát se mi rozjel tolik, že jsem musela dostat injekci.

Řekli mi, že se jedná o genetické onemocnění – v rodině je atopik pouze malá neteř, ale pak se u nás vyskytuje astma a různé drobné alergie. Je tedy velká pravděpodobnost, že nějakou alergií budou trpět i moje děti.

Chtěla bych se proto zeptat, jestli s tím můžu něco dělat? Jestli existuje něco jako prevence vzniku alergií?

Nechtěla bych, aby si moje děti musely projít tím, čím si procházím já.

Děkuji za odpověď,
LC

MUDr. Radek Klubal odpovídá 08.03.19

Dobrý den,

Lidé s projevy atopického ekzému mají geneticky obecně přecitlivělou pokožku. Dosud není jasné, které geny jsou pro tuto přecitlivělost klíčové. Je zde genetická spojitost se světlým kožním fototypem – modré oči, světlé nebo zrzavé vlasy, světlá pokožka. Samotná alergická konstituce je jen jedním z několika faktorů, které pokožku dráždí a spouští atopický ekzém. Je mnoho pacientů s atopickou dermatitidou a nejsou alergici. Mezi další „spouštěče“ patří chlor v chlorované vodě, mycí prostředky (mýdla, šampony, sprchové gely, apod.). U žen je problematická hormonální nestabilita / neobvyklost – nevhodná antikoncepce, těhotenství, puberta, menopauza apod. Klasickým provokačním podnětem je stres.

U nemocných s atopickým ekzémem je vždy potřeba velmi komplexní vyšetření / pohled. Tím se pojmenují individuální faktory, které ekzém spouští. Následně lze ekzém velmi rozumně zklidnit.

Přecitlivělost pokožky je vrozená, proto je potřeba celý život o pokožku správně pečovat.

MUDr. Radek Klubal
imunolog, hlavní lékař Medicínského centra Praha

Další otázky z poradny
Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.