Riziko ruptury dělohy

75
08.03.11

Dobrý den,

obracím se na Vás s otázkou, na kterou už delší dobu hledám odpověď. Při porodu přirozeném, vyvolávaném, po sekci, vyvolávaném po sekci (popř. sekcích) se lékaři obávají ruptury dělohy. Můžete mi napsat konkrétní čísla, jak rostou rizika ruptury dělohy? Někde mluví o malém riziku, někde o vysokém, jinde o exponeciálním růstu. Jak to tedy je?

Děkuji.

REPROMEDA klinika
08.03.11

Dobrý den,

otázka se sice netýká problematiky neplodnosti, ale pokusím se odpovědět.
po provedení císařského řezu jsou výdy nálsedujícíc porody, vedení samovolně, soijeny s vyšším rizikem ruptury dělohy, jak velké toto riziko je, nelze individuálně určit, záleží na mnoha okolnostech.
Nicméně neznamená to, že žena, která jednou porodila císařským řezem, by nemohla poté porodit další dítě samovolně. Lékaři se ale v současnosti vždy bojí komplikací a nejvíce stížností pacientů v případě komplikací a proto celá medicína se chová občas více „forensně“, nežli přirozeně. Toto je důsledek života ve světě, ve kterém žijeme, kdy nikdo nechce na sebe převzít žádné riziko a všichni požadují stoprocentní řešení a chtjí mít vždy 100% jistotu, která ale v životě ani v medicíně neexistuje. I když komplikace u porodu jsou pravidelnou součástí života, není to nikdy vnámáno osudově, ale vždy jako chyba a zanedbání lékařů. Riziko úmrtí spojení s rupturou dělohy u porodu je teoreticky velmi malé, ale lékaři se samovolných porodů po předchozím císařském řezu zkrátka bojí, protože vědí, že v případě komplikací je bude pacientka žalovat.

Se srdečným pozdravem

MUDr. Kateřina Veseá, Ph.D.
www.repromeda.cz
kvesela@repromeda.cz