Rodičovská – navýšení příspěvku

Anonymní
18.10.18

Dobrý den,

prosím o radu. Rodičovská mi skončí 04/2019, kdy synovi budou 3 roky, ale musím požádat zaměstnavatele o neplacené volno, jelikož školka je až od září.

Chtěla jsem se zeptat, teď se navyšuje rodičovský příspěvek, zda nemám nějakou šanci dostat ještě nějaké peníze po 04/2019?

Někde jsem četla, že se to týká i matek, které pečují o dítě do 4 let a jejich rodičovská již skončila ten rok. Nevím, jak to mám chápat. Případně, zda existuje něco jiného než žádat zaměstnavatele o neplacené volno, abych mohla být doma s dítětem do 4 let (než ho vezmou do školky).

Děkuji moc za info, bohužel na úřadě moc nepomohou, buď nechtějí, nebo nic neví.

Daniela

Daniela Kočí
13.11.18

Milá Danielo,
nárok na rodičovský příspěvek má jeden z rodičů, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do vyčerpání celkové částky 220 000 Kč, nejdéle do 4 let věku dítěte. U rodičovského příspěvku je pak možné (při splnění podmínek) zvolit délku doby jeho vyplácení. A to minimálně na cca 19 měsíců a maximálně pak na 49 měsíců (resp., do 4 roků dítěte).
Změny se týkají všech, tedy i rodičů, kterým se dítě narodilo již před 1. 1. 2018, což je váš případ. Pokud jsou splněny podmínky – tedy rodičovský příspěvek nebyl vyčerpán, tak si požádejte o zvýšení vyplácené částky podle nových pravidel.
Každopádně tyto a další detailní podrobnosti by vám měli objasnit na úřadě práce, setkávají se s tím dnes a denně. Doporučuji vám navštívit webové stránky ministerstva práce a sociálních věcí, kde najdete i všechny potřebné formuláře. Žádost o neplacené volno řešte úplně naposledy, až budete vědět, že nic jiného nezbývá.
Přeji vám úspěšné cesty po úřadech)

Daniela Kočí
mobil: 775 695 710
e-mail: daniela.koci@partners.cz
 https://www.partners.cz/…ka-partners/