Samostatné usínání 3,5letého syna

62
29.10.19

Dobrý den,

náš syn (3,5 roku) spí pořád s námi v ložnici. Jeho postel je přidělaná k naší. Sám spát odmítá, bojí se tmy a obecně být sám v místnosti, často se budil a s pláčem přebíhá k nám. I přes vytrvalost jsme se nedočkali zlepšení. Nevadí nám to, přispělo to k mnohem klidnějšímu chodu celé rodiny, odkdy spí s námi.

Co bychom ale rádi s manželem změnili je to, aby večer usínal sám. Vyžaduje před usnutím fyzický kontakt, moc rád se k nám tulí a drží nás za ruku. Je jedno jestli jsme to já nebo manžel, ale zkrátka, nedaří se nám ho naučit zaspávat samotného. Někdy zaspí za 10 minut, ale jindy je to i na hodinu a to je pak pro nás oba vyčerpávající. Bere nám to jediné společné chvíle, které jako manželé máme sami pro sebe a bohužel s nim pak často sami také usneme.

Jak byste doporučila postupovat? Máme 2patrový dům, zkoušeli jsme se pohybovat nahoře i dole, aby slyšel, že v domě jsme, pouštět v ložnici pohádku, nechat na chodbě rozsvíceno, ale pořád se motáme v kruhu bez většího úspěchu. Večerní rituál dodržujeme defacto od narození. Večere, pohádka, koupání, pyžámko, vyčistit zoubky a spát.

Nechci přistoupit drastickým „vyřvávacím“ metodám, je to proti mému přesvědčení.

Děkuji za jakoukoliv radu.

Mgr.Lucia Kulichová
30.10.19

Dobrý den,
děkuji za váš dotaz. Nenáleží mi odpovídat za dětského psychologa či pediatra ale zkusím to.
Nejste v tom sami a je těžké naučit dítě nechat aby usínalo samo, když s vámi trávilo čas od narození a najednou má být samo v posteli. Přelom u malých dětí nastává kolem 6. měsíce, kde by rodiče měli nechat postupně nechávat dítě usínat samo v postýlce a neběhat pokaždé když začne plakat jenom ho tiše pozorovat aby se mu nic nestalo. Protože dítě si na to zvykne a pláčem vás volá pokaždé a tím pádem se naučí , že mu vždy budete nablízku. Některým dětem postačí pusa, pohlazení či pohádka a plyšák v náručí, některé vyžadují společnost až do usnutí. V tomto případě, je lepší u dítěte setrvat až do usnutí, protože dřívějším odchodem z jeho dosahu ho můžete zbytečně znervóznit a prodlužovat interval a dobu pokud usne. Netuším jaké bylo usínání, případně spánek když byl váš syn miminko, jestli netrpěl častými poruchami probouzení, neutichajícím pláčem, nočními můry… Některé děti to tak mají, že se podvědomě bojí, ale sami nevědí čeho (neřeknou, nedokážou říct, ukázat..).A proto vyžadují přítomnost rodiče za každého usínání.
Jako máma vám můžu tak říct, že si to užívejte jak je krásné to dítě uspávat (vím, častokrát únavné a padáte na „hubu“) ale budete pak na to s úsměvem vzpomínat i s manželem :-)
U některých dětí to může trvat do toho pátého až šestého věku života. Můžou usnout ale vzbudí se kolem půlnocí až jedné hodiny a přicupitají za vámi do postele:-)

Píšete, že někdy je večerní usínání v pohodě, někdy to trvá déle. Pravděpodobně záleží i na tom, jestli je dostatečně unavený a jestli spinká i po obědě. (Nevím, zdali jste ještě na MD nebo už malý navštěvuje školní zařízení). Jsou zkušenosti, že když už dítě navštěvuje školku, je tam pravidelný řád, odpoledne se ještě unaví aktivitami a večer v pohodě usnou. Mnohokrát už 2 - 2,5 letých děti řešíme, že odmítají spát večer, protože přes den spali odpoledním spánkem a dostatečně se pak neunavili a nemají potřebu jít do postele. Tak je zkoušejí rodiče nechat pořádně unavit, nenechat odpoledne usnout a večer usnou cobydup. Ale jak říkám, každé dítě je individuální a je na rodičích vypozorovat den a komunikovat s dítětem zážitky a možná se přijde na to, co by jste mohli změnit, že je už velký kluk a postačí mu pohádka a plyšák v náručí a že to budete zkoušet až se promění v kluka, který už usíná sám. Možná to chce vymyslet nějaký příběh a uvidíte sami.

Z doplňků stravy právě na takové to celkové zklidnění, přípravu před spánkem a k snadnějšímu usínání je vhodný Barny´s HypnoX dětský zklidňující sirup. Obsahuje patentovanou látku Lactium®, izolovanou z mléčného proteinu, která v kombinaci s vitaminem B6 má blahodární uklidňující účinky a lze ho pravidelně užívat ke zklidnění před spaním, případně taky před očekávanou stresovou situací např. návštěva u lékaře, dlouhá cesta, zkoušky, odloučení od rodičů na nějaké období( prázdniny). Je nenávykový, s karamelovou příchutí, bez vedlejších účinků a bez lepku. Doporučené dávkování je 5ml denně, v prvních dnech je možné dávku zvýšit na 10ml denně. Doporučuji užívat minimálně 14 dnů až měsíc, protože nástup účinku je postupný.
Držím palce a určitě to společně zvládnete, dejte synovi ještě čas, má jenom vás a proto vás potřebuje. Oni ty roky rychle utečou až vám pak bude smutno za společným usínáním:-)
Hezký den přeji!

Mgr. Lucia Kulichová
https://www.barnys.cz