Sedadlo vedle řidiče

31.07.18

Dobrý den,

řeším teď přes prázdniny zhoršenou dopravu dětí - školky, atd. Chtěla bych se zeptat, zda je vůbec možné vozit dítě v sedačce kategorie 9-18 kg na předním sedadle (ve směru jízdy)?

Toto jsem nikdy neřešila, ale jsem momentálně bez vozu a můžu mít k dispozici pouze pracovní pickup, kde jsou jen dvě přední místa. Školka je dál a papíry k sedačce jsou uložené v ní a má ji momentálně tchyně. K sedačce (Chicco xpace) nějak zatím nemohu nic dohledat.

Jak je to tedy prosím s jízdou na předním sedadle u dětí? Případně prosím nasměrujte, kde informace dohledat.

Děkuji za odpověď

Štěpán Rybníček
01.08.18

Dobrý den,
dle zákona může být na předním sedadle jakákoliv autosedačka, pokud toto dovolí výrobce autosedačky a vozidla. Tyto informace najdete v návodu k autosedačce a vozidlu, je tam vždy uvedeno i za jakých podmínek.
Sedačka Chicco X-Pace může být na předním sedadle spolujezdce za předpokladu, že v tomto vozidle jsou instalovány 3 bodové bezpečnostní pásy dle normy UN/ECE č. 16, nebo novější- což dnes mají již všechna auta.
Zbývá tedy se podívat do návodu k vozidlu, zda je možné na tomto místě používat autosedačku. Pokud i tam naleznete , že je možné autosedačku používat, tak ji můžete použít.

Štěpán Rybníček
autosedacky@sez­nam.cz
http://www.autosedacky.estranky.cz/