Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Šestileté dítě dělá naschvály – močí a kálí po bytě

Anonymní se ptá 21.01.19

Dobrý den,

s partnerem jsem pět let, každý máme dvě děti, mé jsou v mojí péči, jeho v péči matky, je jim 5 a 7 let, moji jsou o dost starší.

Před rokem jsme začali nacházet různě po bytě, když byly partnerovy děti u nás, rozmazané výkaly. Na zdi, koberci, ručníku, posteli jeho staršího syna. Obvykle po noci. Kalhoty měl vždy čisté a tvrdil, že si nic nepamatuje.Partner se tedy obvykle zeptal, ale dál to neřešil. V létě se pak partnerovi vymočil do bot. Po chvíli naléhání přiznal, že to udělal naschvál, protože se mu chtěl pomstít, že mu matka řekla, že pokud bude dělat naschvály, nebude k nám muset jezdit.

O pár dní později byly na návštěvě u partnerovy sestry a tam se vymočil do bot svému bratranci. Nejdřív vždy lhal, že o ničem neví, pak přiznal, že to bylo naschvál. Od té doby k nám nejezdí, partnerovi neodpovídal, ani když jim telefonoval, když si jede vyzdvenout druhého syna, sotva ho pozdraví.

Jeho matka to řešit odmítá, a partner má tendenci si ho idealizovat a tvrdí, že to je normální a nejedná se o žádný velký problém.

Ráda bych znala Váš názor.

Popravdě se bojím toho, až k nám třeba zase přijede, protože to je pokaždé něco a mám strach, čeho je schopný, když tohle dělá v šesti letech. Nepřijde mi normální, aby se takto malé dítě mstilo tímto způsobem. Na mě se vždy mračil a nemluvil se mnou, první dva roky jsem se snažila, pak jsem to vzdala a když jsou tu, vařím, uklízím nebo někam jedu. Ještě nevím zda to je důležité, ale jeho rodiče se rozešli, když mu bylo půl roku a jeho matka čekala mladšího bratra, nemyslím si tedy, že by se mstil za to, že rodiče se rozvedli, když bydlení s otcem nepamatuje.

Moc děkuji, s pozdravem

PhDr. Václav Mertin odpovídá 22.01.19

Dobrý den, nevím, jestli to je normální nebo ne, ale zcela určitě to není běžné. Šestileté dítě se může samozřejmě počurat, případně ve spěchu může zvolit nějaké méně vhodné řešení, ale v tomto případě věřím tomu, co chlapec řekl. Můžete vymýšlet různá řešení, jenže nejsem si jistý, že jsou prakticky proveditelná. Takže já bych mu v případě, že je u vás, dal plenkové kalhoty na noc. Ne abych ho zesměšnil, ale protože už se mu tato nepříjemnost stala a protože chcete předejít dalším a případně větším problémům. Vedle toho klidně s ním věci rozeberte, snažte se mluvit s maminkou… Pokud by se mu něco podobného ještě stalo, je třeba, aby se podílel na odstranění.

Zdraví
Václav Mertin

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.