Signálek po 9měsíční pauze pro 18měsíční dítě

13.07.15

Dobrý den,

mám problém se signálem k potápění po dlouhé pauze pro 18měsíčné díte. S klukem jsem chodila na hodiny plavání od jeho 6 do cca 11 měsíců a potápění a cokoli, co se dělo ne na zádech už zvládal velmi dobře a bavil se u toho. Pak, bohužel, jsme měli měsíční přestávku kvůli nemoci. Po návratu do bazénu jsem kvůli jeho úzkosti z cizích lidí (instruktor se k nám ani nemohl přiblížit), zimním měsícům a zhoršení ekzému radši odložila plavání na jaro, popř. na léto. Během této doby si vypěstoval odpor k signálu na potápění, asi chybným použitím při oplachování hlavy ve vaničce.

A teď nevím, jak na ten návrat k signálku. Cítím, že asi nejlepší by bylo začít úplně od začátku a asi i jiného slova, ale nevím, jak při tom postupovat. Jak oddělit signálek k potápění od mytí hlavy (horor).

S manželem jsme dokonce zkoušeli sami říkat signálek a pak potápět obličej ve vaničce či nechávali ho nás polívat vodou po signálku. Což je pro něj velká zábava, ale sebe polít a ani otřít obličej nenechá. Dokonce začne brečet, když si sám polije obličej. V žádném případě mu nechci vypěstovat odpor k vodě. Jinak má vodu rád.

Děkuji za radu a přeju hezký den

Jana Žufníčková
13.07.15

Dobrý den,
jestli jsem to dobře pochopila, tak jste nechtěli, aby syn ztratil kontakt s potápěním, takže jste signál dál používali při klasickém koupání doma a v této době došlo ke změně, kdy je reakce na signálek úplně jiná, než jste byli zvyklí.
Je možné, že jste nějakou chybu udělali, ale mnohem víc bych se klonila k tomu, že Vám prostě vyrostlo dítko pod rukama :)
Píšete, že je mu 18 měsíců. V tomto věku bych netrvala na tom, že budu používat signál při osprchování hlavy, ale normálně bych při mytí popisovala, co dělám a při křiku bych dodala, že není zbytí a vlásky musíme umýt. Na mých dětech se mi osvědčilo osprchování vlásků udělat co nejrychleji, klidně ve dvou třech opakováních, aby voda netekla moc dlouho a děti měly prostor nabrat dech, ale i když v určité fázi vývoje mi řvali všichni, povedlo se mi s tímto přístupem poměrně svižně vysvětlit, že je to mytí, nikoli týrání dravé zvěře :)
Potápění naopak zkuste moc netrénovat doma v koupelně, ale aspoň v nafukovacím bazénku na dvoře, když už ne ve velkém bazénu. Signálek je skutečně pro mimina a pomalu ve dvou letech už je to spíš zvyk maminek, které mají občas tendence děti signálkem provázet až do puberty. V 18 měsících už je dle mých zkušeností lépe volit alternativní postupy - tedy mj. zvykat na plavecké brýle (mnohým dětem v tomto věku vadí voda v očích a z brýlí mají ze začátku strach, takže klidně brýle jen na chvilku nasadit, nepotápět oči a když na ně „omylem“ stříkne voda, tak okamžitě upozornit na to, jak jsou brýlky fajn, protože na očka nešla ani kapka.). Dále doporučuji potápění opravdu „učit odznova“ - tedy potápět bradu, foukat spolu do balónku, drcat do něj nosem, dávat vodě pusinku, případně dát pusu do dlaně mamince, která ji má někdy nad hladinou, jindy lehoulince pod ní… Prostě formou hry a vzájemného předhánění se dokázat pod vodu šupnout rty, do vody zavolat, zahoukat apod. Kolem dvou let je fajn si ve vodě vzájemně povídat - být proti sobě, potopit pusu, říct krátkou větu a zkoušet hádat, co to bylo (pochopitelně závisí na tom, jak rychle dítko začne mluvit. Někteří jsou ukecaní ve dvou letech, jiní se rozmluví pomalu o rok později). Píšete, že má vodu rád, takže si myslím, že s tímto pístupem by fakt neměl být žádný problém s plaváním a to, že je mytí provázené řevem není v tomto věku opravdu nijak neobvyklé a nemyslím si, že by řev ve sprše nutně znamenal odpor k vodě jako takové. Je spousta dětí, které se do bazénu vrhnou po hlavě, ale jak uvidí sprchu nebo vanu, začnou ječet a to kolikrát i na cestě mezi bazénem a šatnami. Osobně si myslím, že děti plavání berou jako hru, ale mytí je pomalu srovnatelné s Vojtovou metodou - tam taky dáváte dítě do pozice, kde být zrovna nechce a tak to dává znát.
A ještě k potápění starších dětí moje aktuální zkušenost (to víte, mé děti se musí smířit s tím, že jsou pokusní králíci): Nejmladšího synka jsem před prvními narozeninami do bazénu téměř nebrala, nějak mi nezbývala energie. Teď je mu 16 měsíců, ve vodě byl za celý život asi 7× a i bez signálu jsem ho naučila velice rychle reagovat na potopení - nenapije se, nebrečí a bublá mi i do skleničky, jak jej metoda „začni pusou“ začala bavit. Takže to klidně zkuste, na mém dítěti odzkoušené :)