Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Šikana ve školce nebo problém v synovi?

nutti se ptá 15.03.16

Dobrý den,

mám pětiletého syna, který druhým rokem chodí do mateřské školy. Dosud do kolektivu moc nezapadl, ačkoli je energický a společenský. Často se setkávám s tím, že si syn doma stěžuje, že ho děti bijí a nechtějí si s ním hrát. Podle paní učitelky je ale vše v pořádku a s dětmi si hraje, dle její kolegyně je nezvladatelný a nekolektivní, cituji: „Má svůj svět.“

Přesto, když si ho vyzvedávám, děti se sním loučí a druhý den ho zase vítají a objímají. Poslední dobou se mi začal v noci budit s pláčem, že do školky nechce a ráno ho musím prosit, aby do školky šel. Dříve se do školky těšil. Poslední měsíc se mi svěřuje s tím, že mu jedna paní učitelka říká Majku a jemu se to nelíbí. Syn se jmenuje Michael, žádala jsem paní učitelku, zda by mu mohly přestat říkat Majku a říkali mu jinak, např. Majky, Majkle, Michaeli. Bohužel má žádost nebyla vyslyšena. Synovi se snažím vysvětlit, proč mu tak paní učitelka říká, ale marně.

Jak mu pomoct, aby se do školky zase těšil jako dřív a jak mu vysvětlit, že toto oslovení bude muset tolerovat? Změna školky bohužel není možná.

Předem moc děkuji za odpověď

Veronika

Mgr. Lenka Osladilová odpovídá 15.03.16

Hezký den přeji,
upřímně Vám musím říci, že mi přístup paní učitelky nesedí a nezdá se mi příliš profesionální. Považuji za základní věc, že si zjistím, jak je dítě rádo oslovováno, příp. jak své jméno rád slyší a variantu, kterou dítě z JAKÉHOKOLI DŮVODU NEMUSÍ, PROSTĚ NEPOUŽÍVÁM. Je to naprosto logické a každý máme nějaké oslovení raději než jiné. Proč budu dítěti říkat tak, jak to nemá rád? Z jakého důvodu??? Jak by se paní učitelce líbilo, kdyby jí někdo říkal tak, jak to ráda nemá a ježí se jí u toho vlasy na hlavě. Někdy mě zaráží, jak vytváříme zbytečně napětí a nesoulad.
Tady vůbec nejde o to, že to možná myslí i hezky, ale Vašemu synovi se to prostě nelíbí, tudíž se alespoň budu snažit mu vyjít vstříc. Samozřejmě je jiná věc, pokud se dítěti nelíbí to a to a to, abych mu zas nevycházela vstříc přes čáru. VŠE JE O ROVNOVÁZE.
Tady vnímám, že je rovnováha porušena a z informací, které mám (potřebovala bych slyšet i druhou stranu, aby má odpověď byla úplná), se domnívám, že si možná Váš syn s paní učitelkou nesedl, tudíž si možná i vzájemně (většinou to tak bývá) dělají dusno. On možná svým zlobením, ona se nedá a vrací mu to svým způsobem.
Asi bych Vám doporučovala celou věc ještě jednou s paní učitelkou projít, myslím, že kámen úrazu bude zakopaný tady. Ono je pak náročné být v pohodě, když víme, že je tu něco, co je pro malé dítě v tomhle věku téměř neřešitelné.
Někdy si paní učitelka nemusí ani uvědomit dosah svého jednání, protože pro ni jde možná „jen“ o jméno, dítě to však neumí zpracovat a mohou opravdu vzniknout neurotické projevy, které se pak velmi těžko odstraňují.

Lenka Osladilová

speciální pedagožka a terapeutka
www.specialnipedagog.cz

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.