Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Šikanovaná dcera ve školce

Anonymní se ptá 04.01.19

Dobrý den,

mám 3letou dceru, chodí od září do školky, byla vždy nadšená a chodila do školky s úsměvem. Jeden den jsem si pro ni přišla a byla doškrabaná na tvářích, řekla mi, kdo to udělal. Učitelka nic neviděla a že i dcera nic neřekla. Nechala jsem to být a řekla jsem dceři, ať příště vše řekne paní učitelce.

Dva týdny byl klid a ona mi začala strašně plakat, že do školky nechce, že se tam bojí, říkali jsme si, že bude mít asi takové období i učitelka nám to takhle říkala. Nechali jsme i tedy chodit do školky dál, mezitím jsme se dozvěděli od kuchařky, že chlapec, který ji doškrábal, ji ustavičně škrabe po rukách, tlačí ji hlavu do jídla, obtěžuje ji. Ona pořád plakala a jeden den jsem pro ni přišla, měla záchvat pláče, že ji bolí břicho, myslela jsem, že má třeba slepák, ale pak jsem se ji zeptala, jestli se nebouchla a ona že dostala pěstí do břicha. Ukazovala kam, podle mě ji to nebolelo, hlavně chtěla upozornit na to, že se ji něco děje.

To byl moment, kdy jsem řekla dost a začalo se to řešit s učitelkou, ona o ničem samosřejmě nevěděla, ale o všem si udělala zápis. V té samé době řešila jiná maminka to stejné, v té stejné třídě s tím stejným agresorem už asi 2 měsíce před námi. Učitelky nic neřešily. Ředitel si tedy pozval maminku agresora, navrhl i postup, jak by měla potupovat s dítětem, aby se to vyřešilo, psycholog atd.

Jako nejzasší řešení by byl přestup, maminka se urazila, ničemu nevěřila, řekla jen, že zatím dítě odhlásí, jenže začala vykládat po obci, že její dítě ze školky vyhodili. U psychologa dostala dva posudky, jeden byl v pořádku, druhý na hraně, má jít ještě k jednomu, prý když dostane ještě jeden dobrý posudek. Šla i za starostou obce, aby s tím něco dělal, najala si právní pomoc a ta jí poradila, že my nemáme žádný důkaz, fotodokumentaci a prý, že je vše slovo proti slovu a že si ona teď bude určovat podmínky, za kterých se dítě vrátí do školky. Všem tvrdí, že syn tedy neškrabal, nekousal, neškrtil, nebil a my jsme za ty, co lžou…

Proto se ptám, máme nějaká práva pro své děti? Máme právo se nějak bránit třeba dalším pomluvám, když maminka spor vyhraje, když nemáme v ruce nic, podle ní, jen zápisy učitelky, která viděla třeba to škrcení atd.? Když ani vedení školky si neví rady, protože tohle ještě neřešili?

Díky.

Mgr. Petr Novák odpovídá 18.01.19

Dobrý den,

Váš dotaz se bohužel týká oblasti, kterou se naše společnost nezabývá. V podobné situaci je však možno obrátit se na školní inspekci, která by případné porušování přepisů v mateřské škole prošetřila, anebo také přímo na Policii ČR. Jednou z povinností mateřských škol je totiž zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví dětí, žáků a studentů při vzdělávání a s ním přímo souvisejících činnostech a při poskytování školských služeb, dále poskytují žákům a studentům nezbytné informace k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví.

Mgr. Petr Novák, právník, www.vasenaroky.cz

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.