Školkové dítě, do kterého nedostanu doplňky stravy

16.10.19

Dobrý den.

Dcera je předčasně narozená (porodní váha kilo). Nyní je jí 3,5 roku. Od minulé „sezóny nemocí“ je prakticky neustále nemocná. Skutečně co 2 - 3 týdny lehne:-( Imunologické vyšetření absolvovala - vše je v pořádku.
Nakoupila jsem kdejaký doplněk stravy - záměrně píši „nakoupila“. Užívání vázne - dcera jen tak něco nespolkne. Jídlo obecně odmítá, nic jí nechutná (to je zase „jiný příběh“). Těžko do ní cokoliv dostávám…:-( Je to skutečně velmi složité - přímé podání nefunguje, plive a vytírá si pusu dokonce:-( Do něčeho jí to přidat nelze - není prakticky nic, co by zaručeně, s chutí a celé snědla…
Imunitu musím posílit jinak. Co byste obecně doporučila pro to, aby školkové dítě - podobné tomu mému - nebylo neustále nemocné…?:-( Děkuji.

Mgr.Lucia Kulichová
18.10.19

Dobrý den,
děkuji za váš dotaz. To tedy opravdu nemáte lehké. ANo jsou názory, že nechte dcerku být, ona to v pozdějším věku dožene a začne jíst. Setkala jsem s v praxi s těmito případy a je velké umění něco vymyslet. Častokrát je to o psychice, že má dítě negativní zkušenost, že ho někdo nutil v jídle do něčeho, na co právě nemělo chuť, nebo násilím muselo polknout léky, případně jiné. Dokonce se to může odvíjet již od novorozeněte. Z doplňků stravy předpokládám, že jste vyzkoušela Imunoglukan sirup, Terezia Babyimun, Glukánek nebo Walmark proimun, tyto sirupové verze se dělají ochucené sladké, není problém zamíchat do čaje, nebo udělat " štávičku, koktejl". Nebo některé sypké formy namíchat do jídla. Z dalších, které se můžou polknout nebo vysypat je to Barny´ s Kolostrum s beta-glukany, vit. C selenem a zinkem, kde se řeší kompletní posílení imunity a obsah kapsle po vysypání do pusy (nebo na lžičku chutná sladce). Významným vitaminem v posilování imunity je vitamin D, firma Naturevia (Swiss) dělá tablety ve formě žlutých lvíčat, které dítě může snadno rozkousat a polknout. Ale píšete, že dcera hned rozezná cizí chuť a postaví se k tomu odmítavě. Doporučuji se poradit ještě s pediatrem, případně jít na ní psychologicky, vymyslet si příběh, nebo zakoupit dětskou knížku (kde jsou právě popsané dětskou řečí stavy, kdy někdo onemocněl jak to probíhá,..)a aby jste se vyhnuli zlým bacilům, které v tělíčku dělají neplechu a vy je musíte společně vyhnat. Dále se jí zeptat, co by jste společně vymysleli a co by jí nejvíc chutnalo, jestli štávička, sirupek, což předpokládám, že tahle je nejlepší varianta. Z 90% je to na mámě a musíme se postavit i na hlavu jenom aby jsme něčeho dosáhli. Ještě se zeptám, dáváte ji ještě pokračovací mléčnou výživu (Nutrilon, BEBA,..)?Může se podávat dětem klidně do 4 až 5 let,v které má dítě komplexní složení a navíc látky posilující přirozenou imunitu. Dále je trávit dostatečně dlouhý čas na čerstvém vzduchu, chodit ven za každého počasí snížit teplotu v místnosti na spaní, když se dá, připravovat na páře zeleninu, vařit hodně vývary. Držím vám palce, je to boj na dlouhou trať. Přeji hodně zdraví, štěstí.

Mgr. Lucia Kulichová
https://www.barnys.cz