Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Snaha o miminko a změna pracovního úvazku

jaracis se ptá 24.03.19

Dobrý den,

u svého zaměstnavatele pracuji 10 let a mám smlouvu na dobu neurčitou. Poslední rok se s manželem snažíme o miminko, byla jsem již na IVF, nevyšlo to, čekají nás ještě dva pokusy. Dnes mi zaměstnavatel napsal, že mi navrhuje zkrátit pracovní úvazek z plného na zkrácený, protože si za mě našel náhradu.

Nevím, co mám dělat, zdá se mi to nefér, za dva měsíce jdu opět na další pokus. Svého zaměstnavatele chápu, byla jsem na neschopence 1 měsíc a při dalším pokusu budu opět, ale pokud na jeho návrh přistoupím, jak to pak budu mít v případě, že otěhotním, s mateřskou?

Děkuji

Daniela Kočí odpovídá 09.04.19

Dobrý den,
pokud je to možné, pokuste se ten částečný úvazek oddálit či zvrátit (10 let s vámi byl zaměstnavatel spokojený zkuste se ještě domluvit) protože mateřská se vypočítává z denního vyměřovacího základu, kterým je zpravidla rozhodný příjem za posledních 12 kalendářních měsíců. Čím vyšší příjem, tím vyšší mateřská. Nevím, jak to má s prací váš partner, ale třeba pro vás bude finančně výhodnější varianta, aby šel pak na mateřskou on. Doporučuji vám zajít si na správu sociálního zabezpečení a podrobně celou situaci probrat, poradí vám možné varianty, aby to pro vás bylo nejvýhodnější. Protože nyní, když potřebujete klid a pohodu, aby vám to „vyšlo“, rozhodně není dobré se tím zbytečně stresovat.
Držím vám moc palce!

Daniela Kočí
mobil: 775 695 710
e-mail: daniela.koci@partners.cz
 https://www.partners.cz/…ka-partners/

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.