Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Snaha o těhotenství, 34 let – jaký doporučujete postup?

Jana OG se ptá 28.03.19

Dobrý den,

je mi 34 let, zatím nemám děti. V září 2018 jsem prodělala zamlklý potrat po bezproblémovém otěhotnění po 3 měsících snažení. Jelikož se plod přestal v 6. týdnu těhotenství vyvíjet, chtěli mi vše ukončit farmakologicky. To se nepovedlo, nenastalo krvácení. Po týdnu proběhla revize dělohy. Následoval zánět dělohy kvůli sraženinám, které tam zůstaly. Pak se ještě provedla evakuace dělohy. Nenaběhla mi pak menstruace, pořád jsem byla odkazována na to, že je ještě čas. Po osmi týdnech od poslední operace mě konečně vyšetřili a přišlo se na to, že menstruuji, ale krev mi neodtéká.

Gynekolog mi teda provedl diletaci děložního hrdla a vše se zdálo být v pořádku. Nastalo ale to, že menstruace trvala 3 dny, pak dva dny pauza a znova nastalo 3denní krvácení. Cyklus byl zkrácený na 24-25 dnů. Takhle to probíhalo asi 3 měsíce. Gynekolog tvrdil, že se vše spraví samo. Na doporučení kamarádky jsem začala užívat kapky Gynex, kdy se mi hned srovnal cyklus zpět na 28 dnů a dokonce už mám i menstruaci v kuse, ale je delší, trvá 6-8 dnů (původně byla tak 5-6 dnů).

O dítě se samozřejmě intenzivně snažíme, ale nedaří se. Ovulace probíhá, cítím ji na sobě (je dost bolestivá) a taky jsem si pro jistotu „měřila“ ovulačnímy testy. Cvičím třetím měsícem metodu dle Mojžíšové. Nyní, víc než půl roku po posledním nezdaru, jsem šla ke svému gynekologovi, jesti by se to nedalo nějak podpořit a urychlit…případně vyšetřit. Ten mi předepsal Clostilbegyt (1 tabletu 3.-7. den cyklu) pro podporu ovulace. Nijak mě nevyšetřil, jen udělal běžný ultrazvuk a cytologii.

Můžu se zeptat, jestli je toto řešení v pořádku?

Samozřejmě nejsem doktor, ale řekla bych, že mám hlavně pořádně rozházené hormony a chtěla bych spíš něco na podporu těhotenství než na podporu ovulace, kterou vím, že mám. Mám za sebou dost náročné období, proto nechci zbytečně ztrácet čas nějakou léčbou neléčbou a chtěla bych na svou situaci taky nějaký druhý nezávislý pohled. Zvažuji, že změním doktora, nebo se rovnou obrátím na CAR. Co byste radili?

Děkuji

Pavel Otevřel odpovídá 04.04.19

Dobrý den

Abychom mohli doporučit správný postup, tak je třeba doplnit další informace: o výšce sliznice, o Vašich hormonech, o tom, zda proběhlým zánětem nedošlo k uzavření vejcovodů, o načasování ovulace, spermiogramu…

Pokud se opravdu aktivně o dítě snažíte a nenecháváte tomu jen tak volný průchod, doporučuji navštívit CAR. Nikoliv z důvodu plánování IVF, ale kvůli doplnění výše uvedených vyšetření a dle toho pak doporučení zda se nadále snažit přirozeně a užívat např. ty zmíněné léky na „udržení těhotenství“

s pozdravem

Kolektiv lékařů kliniky Reprofit

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.