Somatizační porucha

16.06.19

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat co bych měla dělat. Je mi 19 let a mám už skoro 4 roky bolesti bederní páteře a jde to až do nohou. Před 3 roky cca mi našli o 3,5 mm povysunutou ploténku, ale nezasahuje do nervové soustavy, takže ty bolesti nohou nemůžou být od páteře. Dostala jsem rehabilitace, 10× cvičení, ale nepomohlo to. Dál jsem to neřešila, naučila jsem se s tím žít a v té době to bylo v pohodě, jelikož jsem chodila ještě do školy.

Loni v prosinci 2018 jsem spadla na náledí a od té doby mě opět více bolí bederní páteř a o dost víc nohy, až mě i brní a mravenčí mi v nich. Šla jsem na magnetickou rezonanci a všechny vyšetření i na neurologii a pouze mi zjistili, že mám zablokované esíčko na levé straně a ploténku ve stejném stavu jako před 3 roky. Pořád nikdo neví a nic nezjistili proč mě bolí, brní a mravenčí nohy, i když je mám v rovné poloze a ležím nebo jsem v klidu a sedím.

Pan obvodní lékař už si se mnou nevěděl rady, tak mě poslal na psychiatrické vyšetření v květnu/2019 (jestli to není jen v mojí hlavě) a tam mi řekli, že mám somatizační poruchu, ale víc se k tomu nikdo nechtěl vyjádřit, co to je a z čeho to mám apod. Dostala jsem prášky AMITRIPTYLIN-SLOVAKOFARMA 25MG TBL FLM 50 na noc a FRISIUM 10MG TBL NOB 20 jednu ráno.

Je fakt, že mi v prosinci 2017 umřela babička, kterou jsem měla jako druhou mamku, byly jsme si bližší než já s mojí vlastní mamkou, chvíli jsem brala prášky Neurol, ale jen měsíc, protože se mi dělalo při užívání těchto prášku špatně od žaludku. Předepsal mi je praktický lékař, ale nepomáhaly mi, to byl další důvod, proč jsem je přestala užívat. Teď beru tyto prášky, ale je to tak cca 3 týdny, co pozoruji k tomu všemu třesení rukou, a to i když např. myju nádobí nebo pracuji - musím vždy ukončit danou aktivitu. Cítím úzkost, chce se mi z ničeho nic brečet, mám divné stavy jako je že např. mám dny, kdy opravdu chci být sama a někdy se bojím být sama, ubližuji si tím způsobem že si až do krve koušu kůži na prstech u rukou nebo ret a nebolí mě to, ani mi to nevadí. Když se mě přítel zeptá, proč si to koušu, tak jediné, co mu na to odpovím, je, že nevím.

Teď jdu 20.6. na kontrolu k psychiatrovi a bojím se mu to říct, aby mě někam nezavřel, nevím, zda se toto může brát jako sebe poškozování. Také mám problémy se soustředit, problémy s myšlením, protože cokoliv říkám nebo píšu, tak to nemá hlavu ani patu a nebo cokoliv dělám, tak potom nevím proč, zapomínám důležité věci.

Tohle jsem psala celkem dlouho, protože jsem přemýšlela, jak to napsat a jak říkám, že mi nejde moc přemýšlet, tak mi to trvalo déle, a když se mi klepou ruce, tak často dělám chyby.

To je asi vše a chtěla jsem se ještě jednou zeptat, co mám dělat, zda existuje alternativní léčba a zda se to vůbec někdy dá zase do normálu. Dětství jsem měla suprové, mám 2 sourozence a jsou oba v pořádku.

Děkuji předem za odpověď

Mgr. Pavla Hájková
22.06.19

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz a za důvěru.
Na Váš dotaz nedokážu bez dalších podrobnějších informací o Vás fundovaně odpovědět.
Každopádně věřím, že s využitím celostního přístupu se dají Vaše potíže řešit. Ve Vašem případě by mohla být vhodná spolupráce s kvalitním fyzioterapeutem/rehabilitačním lékařem znalým např. metody SM systém MUDr. Smíška, případně DNS prof. Koláře - dynamické neuromuskulární stabilizace, dále s dobrým psychologem, psychoterapeutem - nikoliv pouze s psychiatrem, který většinou především předepisuje psychofarmaka, a případně s klinickým naturopatem.
Určitě nedoporučuji bez konzultace s psychiatrem měnit dávkování nebo vysazovat již užívané léky. Naopak doporučuji vyhledat pro Vás vhodného psychoterapeuta s celostním pohledem na Váš stav.

V případě zájmu mi napište mail na pavla@prirozenekezdravi.cz a můžu Vám dle Vašeho bydliště doporučit vhodné terapeuty ve Vašem okolí.

Hezký den,

Mgr. Pavla Hájková
klinická naturopatie
nutriční poradenství
fytoterapie
www.prirozenekezdravi.cz