Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Současné očkování MMR a Hib

Esufi se ptá 28.02.19

Dobrý den.

Syn se mi narodil ve Spojených státech a tam je také očkovaný. V roce (29. 5.) ho čeká očkování MMR, které nechceme odkládat, protože o měsíc později (20 .6.) jedeme do ČR na několik měsíců. V USA bývá zvykem očkovat zároveň s tímto očkováním (MMR) také haemophylus influenzae B a plané neštovice. Lékařka tvrdí, že let je rizikový z hlediska toho haemophylu inf. B, a proto ho chce očkovat spolu s MMR. Plané neštovice odkládáme na neurčito.

Je bezpečné očkovat MMR spolu s HiB? Je HiB opravdu nutné očkovat ve 12 měsících? Nebylo by lepší naočkovat MMR a třeba týden před odletem doočkovat HiB, aby byl alespoň trochu mezi nimi rozestup?

Děkuji

MUDr. Alena Šebková odpovídá 04.03.19

Dobrý den,

tzv. koadministrace, tedy očkování několika vakcín najednou, je možná. MMR je vakcína živá oslabená, HiB mrtvá. Pokud by se očkovalo zvlášť, po MMR se doporučuje očkovat až za měsíc, po HiB lze za 14 dní. U nás je očkování proti Hemofilu v tzv.hexavakcíně, je ale také v pentavakcíně - pokud bylo Vaše dítě očkováno již v kojeneckém věku, překontrolujte si, jestli nemá tuto vakcínu již v základním očkování, pak by toto byla posilovací dávka a nutně byste nemusela spěchat a dávat obě vakcíny najednou, pokud z toho nemáte dobrý pocit. Doplnili byste očkování případně zde. Pokud ale má dítě očkování HiB poprvé a v tzv. monovakcíně, bylo by to složitější a bylo by dobré očkování provést.
Očkování proti planým neštovicím opravdu nyní nespěchá.

S pozdravem

MUDr. Alena Šebková

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.