Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Spánek 5měsíčního kojence s Pavlíkovými třmínky

anezka007 se ptá 01.02.16

Dobrý den,

již dříve jsem pokládala dotaz do laktační poradny, ohledně nočního častého kojení - co 1 hodinu. Dcerce je právě 5 měsíců. Se všemi opatřeními, co mi byly porazeny, se změna nekonala a malá se stále stejně budí celou noc - už jen vím, že hladem to určitě není a nejspíš to je zvyk.

Chci se ale zeptat Vás, zda můžu noční spánek a jeho kvalitu ovlivnit i tím, jak dítě spí přes den? Popíšu Vám tedy náš den a noc. Vstáváme většinou kolem 7 - 7:30 hodin, a to s úsměvem. Malá si pak hraje i s pauzou na jídlo asi do 10:30 - bývá veselá, hraje si i sama, ale i já se s ní pomazlím a věnuju jí čas na hraní nebo nošení a sledování a „osahání“ všeho kolem - v této době si zpíváme, trénujeme přetáčení na bříško, pasení koníčků atd.

Snažím se činnosti střídat tak, aby ji to bavilo, ale taky aby vydržela a trénovala trpělivost při jedné činnosti. Většinou kolem 11 se nají a dám ji do kočárku, ani nemusím jezdit a před domem usne a spí klidně i 4 a půl hodiny v kuse nádherným, klidným spánkem.

Po spánku se nají a zase koloběh her, trénování, prohlížení. Většinou kolem 6. hodiny ještě jeden kratší spánek je - asi půl hodiny. Ale opět v kočárku - přes den většinou neusne v postýlce, jen na rukou a po položení do postýlky je za pár minut vzhůru. Pak si dá kaši, koupel, kterou má ráda, ráda si kope a protahuje se před i po koupeli, kdy má sundány Pavlíkovy třmínky - máme povoleno bez třmínků 1 hodinu denně.

Pak si ještě chvilku hraje, a když začíná po 20. hodině kňourat, beru ji na ruce, ukazuji věci, ona si zkouší vše osahat a brát, ale vesměs už jen na rukou a kolem 20:30 - 21:00 jdeme do postýlky.

Tam vždy zapínám spací melodii, pohladím, dám vypít flaštičku mléka (několik měsíců jsem houpala na rukou a po i hodinovém spánku na rukou, byla po položení do postýlky hned vzhůru - takže jsem začala praktikovat uspání s lahví přímo v postýlce). Většinou jen trošku zakňourá, ale vypije mlíčko a spí.

Ale za hodinu je vzhůru, podávám dudlík, hladím, konejším slovy, zpívám, dávám napít v postýlce čaj nebo vodu, nezabírá nic a brečení je horší a horší takže ji vytahuju, beru k sobě do postele a kojím - pije možná 5 minut a zase spí. Dávám zpět do postýlky a vše se opakuje za hodinu a za další a další až do rána.

Zkoušela jsem spát s ní v posteli celou noc, zkoušela jsem prostě jí nedat napít z prsu, ale dát flašku, houpat… Ale nic nepomohlo. Spíše ji to vykolejilo tak, že byla další dny protivná a špatně spavá i přes den.

Nevím, zda vy mi můžete poradit, proč přes den nemá problém se spánkem a v noci vydrží jen hodinu v kuse?

Zkoušela jsem denní spánek zkrátit, ale to nejde, je protivná, unavená a nakonec místo dlouhého spánku usne několikrát za den po půl hodinách a jen na rukou. Takže kočárková varianta mi přijde jako nejkvalitnější. Opravdu nevím, ale už to trvá 2 měsíce. Já tedy kojím, nemám problém s mlékem a kaši jsem zavedla jen proto, že už jsem byla zoufalá, jestli přece jen není časté kojení v noci z hladu - ale není. Dnes ještě zkusíme přestěhovat postýlku do vedlejší místnosti, jestli ji my nerušíme, ale to je opravdu poslední varianta, co mě napadá. Správnou teplotu, tmu, pološero vše vyzkoušeno a žádná změna. Zavinovat nesmíme kvůli špatným kyčlím a hlavně by se asi ani nenechala. V kočárku si stejně ruce z fusaku vždycky vytáhne ven, ale spí dál.

Děkuji

MUDr. Radka Mudrová odpovídá 10.02.16

Dobrý den.
Děkuji za velmi podrobný popis a myslím, že vše je naprosto v pořádku, včetně denního režimu. Nevím, jak pomohlo spaní ve vedlejším pokoji, často to zabere výborně.
Ještě mi napadá, že v kočárku má oproti postýlce více uzavřený prostor, lepší " hnízdečko". Zkuste jí něco podobného vytvořit i v postýlce. Pokud se ještě na bříško sama nepřetáčí, hodně to pod ní vyměkčete,klidně i peřinkou. Děti mají také rádi plenu přes hlavičku, čelo a částečně i přes oči, aby se měli kam zachumlat. Může pomoci i tenká čepička nebo kapucka.

Držím palce

Radka Mudrová

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.