Špatná funkce vaječníků, otěhotnění

02.04.19

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, co byste mi doporučili na zlepšení funkce vaječníků, dozrávání vajíček? Mám nízké AMH a vyšší FSH, je mi 39 let.

Asi od 15 let jsem trpěla endometriozou, té jsem se zbavila s pomocí čínské medicíny asi před 5 lety. Nedařilo se nám dlouho otěhotnět, na stimulace nereaguji. Máme dvouletou dcerku z nativního IVF.

Nyní chceme zkusit nativní ivf znovu, ale dle utz folikul dorůstá velmi pomalu a pak najednou skokově. Ovulace mívám později, až třeba 16. - 20. dc.

Užívám bylinné odvary od doktorky čínské medicíny, ale efekt zdá se není dostatečný…

Děkuji, P.

Mgr. Pavla Hájková
13.04.19

Dobrý den,

děkuji moc za Vaši otázku. Odpovím trochu jinak.

Domnívám se, že IVF není jedinou možností, jak počít děťátko.
Pokud u Vás probíhá v průběhu cyklu ovulace, pokud je zajištěna průchodnost vejcovodů a může tudíž dojít ke splynutí vajíčka a spermie, pokud je děloha dostatečně zdravá a vytváří dostatečně vydatnou sliznici a muž produkuje alespoň nějaké spermie, vždy je pravděpodobnost přirozeného početí.

Co se týká AMH neboli anti-Müllerova hormonu, jde o hormon, pomocí kterého se stanovuje tzv. vaječníková rezerva. Jedná se o hormon, který je produkován granulozovými buňkami časně vyvíjejících se folikulů. Dnes se předpokládá, že se počet granulozových buněk s věkem přirozeně snižuje a tím se také kontinuálně snižuje AMH. V tom případě se snižuje i počet vajíček získaných při stimulaci. Nicméně nejedná se o látku, která by měla ve skutečnosti správnou výpovědní hodnotu pro přirozený proces početí.

To, že ovulujete později, také není zcela jistě indispozice k otěhotnění.

Základem je orientace v menstruačním cyklu ženy - tedy symptotermální metoda a dále podpora společné plodnosti obou zdravým způsobem (včetně potravinových doplňků). Souhrnně se tento princip nazývá jako metoda NAPROHELP, kdy se vychází ze společné plodnosti páru, která je dána za fyziologických okolností vzájemným překrytím životnosti spermií a životnosti vajíčka. Tuto metodu aplikuje gynekoložka MUDr. Ludmila Lázničková z Centra naděje a pomoci (CENAP), Vodní ulice, Brno.

Spermie v prostředí pro ně nepříznivém poměrně rychle hynou. V prostředí pro ně příznivém, které je vytvářeno v kryptách hrdla děložního, spermie přežívají a zachovávají si schopnost oplodnění až 7 dní. Vajíčko po ovulaci, pokud není oplodněno, během 12-16 hodin zaniká. Vzhledem k tomu, že vajíčko má velice nízkou životnost, je dobré naučit se poznat, kdy k uvolnění vajíčka v průběhu menstruačního cyklu dochází. Ženský menstruační cyklus je řízen hormony a u každé ženy je menstruační cyklus trochu jiný. Není pravda, že zdravý menstruační cyklus musí mít délku 28 dní, naopak může být i kratší i delší. Jsou ženy, které mají cyklus dlouhý např. 35 dní a ovulace u nich probíhá 21.den cyklu a bez problému otěhotní. Důležitá totiž není délka menstruačního cyklu jako takového, ale délka tzv. luteální fáze, tj. fáze od ovulace k menstruaci. Tato fáze by měla být 13. - 16. dní dlouhá, 12 dní je hraničních, s 11 a méně dny už bývá s otěhotněním potíž.

Symptotermální metoda přirozeného plánování rodičovství umožňuje spolehlivě určit, kdy u ženy dochází k ovulaci. Na základě sledování změn kvality hlenu, který je tvořený v hrdle děložním a na základě měření bazálních tělesných teplot je možné velice přesně toto hledané období nalézt.

Kromě důležitého faktu, zda probíhá ovulace a jak je dlouhá fáze od ovulace do menstruace, je také důležité, aby byla zajištěna průchodnost vejcovodů, aby děložní sliznice nebyla poškozena záněty. Průchodnost vejcovodů se dá zjistit vyšetřením. Důležité je prověřit i případné imunologické potíže.

V případě, že Vás tyto informace zaujaly, doporučila bych Vám na www.cenap.cz v sekci obchůdek objednat publikaci Neplodnost. S údaji, které jsou uvedené v dané publikaci, pak máte možnost společně pracovat s pracovníky CENAP. Právě vedení záznamů do vypracovaných tabulek podle instrukcí v této publikaci pomůže vysvětlit, kde je problém.

CENAP také pořádá kurz Neplodnost – příčiny řešení, kde je možné získat větší porozumění lidské plodnosti, jaký je postup při léčbě neplodnosti, která vyšetření CENAP doporučuje a která jsou zbytečná, co vše udělat pro otěhotnění. Jak je vypsáno na webu v rámci kurzu Neplodnost - příčiny řešení, je možnost objednat se na individuální konzultaci ve všední dny nebo na sobotu. Více najdete na http://www.cenap.cz/…iciny-reseni.
Jednotlivé otázky lze řešit také v rámci internetového poradenství. Podmínky jsou na webu v sekci poradenství: http://www.cenap.cz/…-neplodnosti

Hodně trpělivosti a zdaru v cestě za miminkem,

Mgr. Pavla Hájková
klinická naturopatie
nutriční poradenství
fytoterapie
www.prirozenekezdravi.cz