Špinění a slabé krvácení před menstruací

12.01.20

Dobrý den,

protože už si nevím rady a dlouhé roky se tímto problémem trápím, dovoluji si položit dotaz s prosbou o radu. Je to asi 4 roky, co jsem vysadila HA, byly to asi 3 druhy, cilest, katya, sunya. Brala jsem asi 9 let. Před užíváním jsem byla naprosto v pořádku, cyklus ok. Začala jsem užívat HA v 18 letech. Dnes mi je téměř 31 let, bezdětná. A od vysazení HA mi cyklus nenaskočil, rok bez pravidelné menstruace, spíš špinění. Nasazena provera, alespoň chodila ms, s cca třídenním špiněním před ms. Pak se to zhoršilo a špinila jsem i 10 dní před ms + slabé krvácení. Asi půl roku provera, pak rok utrogestan, slabě jsem krvácela také tak 10 dní před ms. Ale docela to šlo. Vysazeno. A bez užívání čehokoliv ms sice přišla, ale před ms 10 dní špinění sílilo v slabé krvácení až přešlo do ms. Začátek špinění cca 18. DC někdy od 22. DC., ale těch cca 10dní špinění a slabého krvácení až do ms. Pak jsem užívala duphaston, zase stejný průběh. Pak agnucaston, malé zlepšení ano, špinění 7 dní před ms. Pak už jsem zoufale zkusila hormonální jógu. Špinění + slabé krvácení až do ms cca od 19. DC a 9dní. Teď je to tak, že necvičím, jsem 28. DC a od 18.DC špiním až slabě krvácím. MS se stále nerozjela. Brala jsem teda měsíc drmek forte, ale vysadila jsem teď, aby se to případně rozjelo. Už si vůbec nevím rady. Hormony prý lehce snížený progesteron, ale nechápu proč mi pak nepomohly ty léky. Rádi bychom se do roka snažili o miminko, ale myslím, že u mě bude tedy nějaký problém a ráda bych to nějak řešila, než se do snažení pustíme. Je to možné? Děkuji.

Sanatorium REPROMEDA
18.01.20

Dobrý den,

popisujete situaci, která se stává po dlouhodobým užívání hormonální antikoncepce. HAK je prostředkem dočasného potlačení plodnosti ženy, je známo, že některé ženy po dlouholetý užívání antikoncepce mají komplikace s naběhnutím cyklu po vysazení. Váš endokrinně-reprodukční systém 9 let nepracoval. Je to dlouhá doba. Pokud byste se rozhodla řešit to pomocí celostní medicíny, kterou jste již zkoušela, tak je potřeba mít hodně dlouhou trpělivost, může to trvat několik měsíců, až rok, nežli se vše znormalizuje. Hormonální yoga je v tomto vynikající, ale opět je potřeba vytrvat a cvičit pravidelně a dlouhodobě. Každý týden, měsíce, roky…Z hlediska západní medicíny je špinění před menstruací velmi často spojeno s nedostatečnou sekrecí žlutého tělíska, což vede k nedostatku progesteronu. Nepíšete nic dalšího o případně jiných onemocněních, potížích či lécích, které byste brala, nepíšete ani záležitost okolo Vaší hmotnosti, způsob, jakým se stravujete, či jiné údaje.
Pokud se snažíte o těhotenství, měla byste navštívit specializované pracoviště, které Vás i partnera podrobně vyšetří a stanoví, jaký postup by měl být použit. Partnera je nutno vyšetřit zcela určitě také, protože parametry jeho plodnosti pak mohou rozhodnout o tom, jaký postup zvolit konkrétně u Vás. V řadě případů pak může a má být součástí léčby i celostní medicína.
Pokud byste jste měla zájem o vyšetření a pomoc naší kliniky, napište mi více podrobnosti na moji mailovou adresu.

Se srdečným pozdravem

MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.
kvesela@repromeda.cz
http://www.repromeda.cz/