Správná zubní pasta pro dospělé i děti

1471
13.12.19

Zdravím,

aktuálně se nyní zabývám otázkou té správné zubní pasty jak pro nás dospělé, tak i pro naši 20měsíční dceru. Když si člověk pročte články, je snad ještě víc zmatený, než byl.. „S fluorem nebo bez, případně jaké množství atd..“
Upřímně hledám spíše veganskou zubní pastu, z které se přes sliznice do těla neuvolňuje „kdo ví co“..
Prosím, můžete mi v tomto směru poradit?

Moc Vám děkuji,

Iveta

dhpavlapilneyova
20.12.19

Dobrý den,

v první řadě je třeba si uvědomit, že běžná zubní pasta je kosmetický doplněk a ze všeho nejdůležitější je mechanické očištění zubu zubním kartáčkem. Největší pozornost je tedy nutné věnovat úplnému odstranění zubního povlaku (k tomu vám může pomoci např. detektor plaku). Osobně bych fluoridy paušálně u všech svých pacientů určitě nezatracovala. Jelikož jsou stále vhodé, jako jeden z preventivních opatření v případě zubního kazu (a to i u dětí). A v dalších případech jako je třeba hypersenzitivita zubů (citlivé krčky…)

Fluoridy se přirozeně vyskytují v zubních tkáních, slinách, v kostech. Ale také v potravinách a vodě. Z tohoto důvodu není třeba se obávat negativnách vlivů (při běžném a správném užívání)
Pro nejmenší děti do dvou let se doporučuje aplikovat pouze tenkou vrstvu zubní pasty (umazat kartáček) a čistit pod dohledem rodiče. Pastu s obsahe fluoridů je také třeba používat dle věku dítěte. To máte na každé zubní pastě udáno výrobcem a odráží se od toho složení pasty( i obsah fluoridových iontů, který je pro děti snížený, jelikož pastu polykají).

S veganskou zubní pastou nemám zkušenosti a trochu to považuji za marketing (jsou i veganské pasty s F-). Pokuch chcete zubní pastu bez zbytečné chemie - dop. nap. českou firmu Herbadent.

S pozdravem,
Pavla Pilneyová, DiS. - dentální hygienistka

Diplomovaná dentální hygienistka

2013 Ukončení VOŠZ a SŠZ, Ústí nad Labem – Obor diplomovaná dentální hygienistka
2010 Ukončení VOŠZ a SŠZ, Ústí nad Labem – Obor zubní technik

Pracoviště a kontakt:

Pavla Pilneyová, DiS. - dentální hygienistka
Národní 138/10, 110 00 Nové Město
Tel.: 735 772 170
Email: dhpavlapilneyova@gmail.com
www.dhpavlapilneyova.cz