Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Stačí dítěti 4 hodiny ve školce?

Anonymní se ptá 15.04.19

Dobrý den,

mám syna, kterému bude v létě pět let. Do školky začal chodit od čtyř let. Po prázdninách tedy bude předškolák. Do školky nechodí moc rád, začátky byly těžké, a ještě i teď velmi často ráno pláče, že nechce do školky, a že se mu bude stýskat. Odpoledne, když ho vyzvedávám, bývá usměvavý a v pohodě, vypráví, co dělali. Jinak je spíše uzavřený, baví se s pár dětmi a učitelkami, do her se sám od sebe nezapojí, spíš sleduje. Pokud ho ze školky vyzvedávám po obědě, ranní loučení zvládá mnohem lépe, bez pláče. Ale když jde po spaní, tak ráno pláče a nechce ode mě.

Uvažuji, že bych byla v domácnosti, jako osoba pečující o dítě do sedmi let, takže by syn mohl podle zákona do školky jen na čtyři hodiny denně, tzn. na dopoledne.

A chci se zeptat, jestli je to rozumný nápad, pokud by jako předškolák chodil do školky tedy jen do dvanácti hodin, jestli mu tím neseberu nějaký ten prostor pro socializaci, nebo jestli mu nějak neuškodím, když ho budu brát domů dříve a ostatní děti tam budou spát.

Nerada bych ho tím nějak vyčlenila z kolektivu, nebo mu nějak zkomplikovala situaci, ale zároveň si myslím, že mu tím tu situaci ulehčím, když on by raději chodil po obědě pořád. Navíc ještě bude zřejmě v pololetí měnit školku z důvodu stěhování, takže i to pro něj bude náročné. Tak nevím, jak se správně rozhodnout, jestli ho brát denně po obědě, nebo až po tom spaní.

Děkuji za Váš názor

Lucie

PhDr. Václav Mertin odpovídá 16.04.19

Dobrý den, až za rok začne chodit do školy, budou mít čtyři hodiny, pak asi oběd a domů. Nevím, proč mladší dítě, když to není nutné, má být ve školce delší dobu. Nebojte se, neublížíte mu. A jestli to je pro vás možné, tak zůstaňte u toho, že poo jde syn domů. A kdybych se mohl přimlouvat ještě víc (jestli to je možné), tak jeden den v týdnu bych mu dal odpočinek od školky úplně.

Zdraví
Václav Mertin

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.