Strach ze tmy školáka

Sylvaina
31.03.10

Dobrý den,

Mám skoro 9letou dceru. Je poměrně inteligentní, šikovná, ve škole bezproblémová. je taková rozumná, hodná, dělá nám radost. Má ale velký strach ze tmy. A to do té míry, že se bojí jít po setmění nahoru do patra, pokud tam nikdo není.

Po setmění není schopná jít ani s košem - máme popelnici 20 metrů od dveří na oplocené zahradě a svítí tam světlo na domě a pouliční osvětlení. Není to u ní výmluva, opravdu se bojí. Mladší dcera má 4 a tmy se nebojí, starší si občas bere mladší jako doprovod. V devíti letech mi připadá už docela velká, tak se obávám, aby se to ještě nezhoršovalo. Navíc mám pocit, že když byla menší, tak to bylo lepší než teď.

Myslíte, že bychom měli někde navštívit psychologa nebo ještě počkat, jestli to neodezní samo?

Děkuji za radu

PhDr. Václav Mertin
03.04.10

Dobrý den, nechci v žádném případě Vaši starost bagatelizovat, ale na druhé straně každý máme něco. A jestli to u Vaší dcery je jen strach ze tmy, tak se radujte. V devíti letech je pořád ještě hodně malá.
Rozhodně bych dceru nevystavoval schválně situacím, ve kterých by měla důvod ke strachu - k popelnici bych šel s ní, nebo bych ji jistil od dveří (trénovat se trochu musí), v patře bych rozsvítil nebo bych šel s ní. Není nutné dceři sdělovat, že se nemusí bát, ale říct jí, že je v pořádku, že nemá ráda tmu a že se jí bojí, ale že to musí překonávat. O zítřku sice nikdo nic neví, ale já bych očekával spíš postupné a pozvolné zlepšování.

Zdraví
Václav Mertin