Střípky kosti po komplikované extrakci osmičky

04.01.19

Dobrý den,

byla jsem na extrakci zkažené osmičky 30. listopadu. Extrakce trvala skoro dvě hodiny, zub se rozlámal a měl tři silné zahnuté kořeny, už to vypadalo, že se vyndat nepodaří, zubař už nevěděl coby. Pár dní po extrakci bolest čelisti až k uchu, šla jsem na kontrolu a prý zánět - suché lůžko. Dostávala jsem dreny, po dvou týdnech ta bolest přešla a začal mě brnět spodní ret, který brní dodnes (4.ledna). Někdy před Vánoci mi z boku v dásni pod vytrženým zubem směrem k jazyku (NE v ráně, ta už byla téměř zarostlá a dnes je zcela zarostlá) začaly postupně vylézat ostré kousky čehosi. Vždy jsem to vytáhla pinzetou a druhý den další kousek. Vytáhla jsem jich asi pět. Šestý kousek je ale poměrně velký, cca 0, 5 cm a byl plochý, nevyčnívala žádná hrana. Zašla jsem na kontrolu, zubař udělal rtg (ten kruhový) a nic divného neshledal, jen tedy neví, co ta bílá ploška je. Prý možná odhalená hojící se nová kost. Řekl, že počkáme týden, jestli se zacelí. Dnes už na té plošce opět cítím, že se posunula a řeže. Určitě je to další střípek, jen je tedy celkem velký.

Je to normální? Přestanou ty střípky někdy lézt? Není potřeba nějak zabrousit tu kost, co se asi odlámala a vylézá ven?

Děkuji.

MDDr. Zdeněk Řehoř
28.01.19

Dobrý den,

forma zánětu „suché lůžko“ je docela běžnou pooperační komplikací při extrakci dolního zubu moudrosti, stejně tak jako ovlivnění citlivosti v průběhu nervu. Složitá kořenová struktura extrahovaného zubu nemusí být na RTG snímku patrná a zákrok se pak může protáhnout.
Vzhledem k tomu, že nevidím situaci v ústech, nedokážu Vám říci, zda se skutečně jedná o odhalenou kost. Určitě byste však neměla mít v dutině ústní dlouhodobě nic, co by mohlo chronicky dráždit dáseň, popř. hranu jazyka. Důležité je docházet na kontroly k lékaři a dodržovat jeho doporučení.

MDDr. Zdeněk Řehoř
zubní lékař