Studium na střední škole na mateřské před dosažením 18 let

1
30.09.19

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jestli můžu při mateřské studovat dálkově nebo mít individuální plán učiva, když mi bude v lednu 18 let a jsem ve 3.ročníku obchodní akademie

Děkuji za odpověď

Mgr. Eva Grünwaldová, Mgr. Jitka Došlová
03.10.19

Dobrý den,
ptáte se nás, zda můžete dálkově studovat nebo mít individuální plán učiva při mateřské.
Z Vašeho dotazu není zcela jasné, co myslíte pojmem „mateřská“ - zdali dovolenou nebo pobírání peněžité pomoci v mateřství, respektive rodičovského příspěvku.
Jedná se totiž o dvě rozdílné věci. Existují dvě dávky pro ženy, kterým se narodí dítě a pečují o ně.
První dávka je peněžitá pomoc v mateřství, to je dávka kterou ženy pobírají celkově 28 týdnů a začínají ji pobírat již 6 až 8 týdnů před porodem. Na tuto dávku mají nárok ženy, které v minulých dvou letech byly aspoň 270 dnů zaměstnány a účastnily se tedy na nemocenském pojištění. Předpokládám, že tato varianta se Vás netýká, protože studujete.
Pro Vás by tedy byla dávka rodičovský příspěvek, na kterou mají nárok všechny ženy. Jedná se o celkovou sumu 220 000 Kč a žena si ji rozpočítá podle toho, jak dlouho s dítětem chce být doma, max. to může být na 4 roky.
O rodičovský příspěvek se žádá na Úřadu práce, na který příslušíte podle trvalého bydliště. Vezměte si s sebou rodný list dítěte, občanský průkaz, případně potvrzení o studiu.
Dálkově studovat nebo mít individuální plán ve škole mít můžete, záleží zejména na domluvě s Vaší školou.
Přejeme Vám hodně štěstí a zdraví.

Mgr. Eva Grünwaldová a Mgr. Jitka Došlová
Poradna Na počátku
Na počátku, o. p. s., Soběšická 560/60, Husovice, 614 00 Brno
tel: 774440821
email: poradna@napocatku.cz