Stydlivost u dospívající dcery

10.12.11

Dobrý den,

měla bych dotaz na mojí dceru, které bude třináct let. Je hodně stydlivá, ve škole má kvůli tomu špatné známky - např. nekomunikuje s učiteli nebo nechce chodit na hudební kroužek, o kterém se zmiňovala, že by ji bavil, ale bohužel to nakonec odvolala kvůli stydlivosti. Je to škoda, bylo by dobré, kdyby tam chodila a rozvinula talent. Asi před týdnem jsem chtěla dceru poslat něco koupit, ale začala se se mnou hádat, že nikam nepůjde, protože se jí nechce apod., zkrátka výmluvy. Když jsem tam byla s ní, tvářila se rozpačitě a zmateně. Zkrátka je docela dost tichá, ve škole sice má kamarády, ale ze začátku měla problémy s vystupováním na veřejnosti např. zkoušení, přednes referátů, apod. Už si myslím, že se to zlepšuje, ale pokud je ve styku s cizími lidmi nebo někdy i s příbuznými, když má odpovědět na otázku, tak se jí třese hlas.

Chci se zeptat, co mám proto udělat, aby se tolik nestyděla? Myslíte, že má více chodit na veřejnost, aby si zvykla? Nebo je v tomto věku stydlivost normální?

Děkuji předem za odpověď.

PhDr. Václav Mertin
12.12.11

Dobrý den, Vaši dceru neznám, nevím tedy, jestli to je u ní normální. Nicméně je ve věku, kdy jsme asi všichni měli pocit, že na nás každý kouká a vidí, co máme kde špatně a čeká jen na to, jak se ztrapníme. Dcera to nedělá schválně, ve škole by ji učitelé-odborníci měli pomoct, aby mohla projevit vše, co umí. V životě bych ji úmyslně náročným situacím nevystavoval, ale některé problémy prostě řešit musí. Všude, kde můžete, jí zkuste dopředu říct, co ji čeká, aby nebyla zaskočena. U naprosté většiny dětí se to časem zlepšuje. I když pravda, někteří jsou stydliví i v dospělosti.

Václav Mertin