Submisivita 20měsíční

06.04.17

Dobrý den,

chci se zeptat na nejlepší řešení situace, kdy se má dcerka (20 měsíců) neumí prosadit, děti jí berou hráčky, nechá se odstrkovat a jen na mne volá: „Mami, kluk (holčička) nemůže!“ Je pravdou, že jsem ji učila, že nesmí nikomu (zvířátkům- máme psa - ani lidem) ubližovat.

Cítím se špatně, že nezasahuji, jako bych ji zradila, ale nejsem si jistá, co dělat. Dcerka je jinak, podle mě tedy, moc šikovná a chytrá, výborně mluví - v podstatě dokáže už říct vše, zná barvy, umí počítat do 15, zná hodně písmenek, je všímavá, veselá.

Prosím o Vaši radu, jak nejlépe postupovat

Lektorský tým Montessori ČR
09.05.17

Dobrý den,
je velmi těžké touto cestou na Váš dotaz odpovědět. Jen velmi obecně, maminka by se ve vztahu k dítěti měla chovat jako lvice, bránit jeho prostor. To zvířata dělají velmi důsledně. Děti potřebují nejprve vlastnit, aby jednou mohly dát. Lidské mládě :-) cca do 2,5 let nelze v těchto a podobných situacích vychovávat vysvětlováním. Nejmenší děti obsahu našich slov nerozumí. Jejich porozumění si často pleteme s reakcí na emoce spojené s těmito situacemi. Pokud někdo bere hračku dvouletému dítěti, bráním ho. Láskyplně pevně sdělím druhému dítěti, že tohle je hračka XY. Nejde to, to je lopatka, balón XY. Hotovo s úsměvem na rtu a klidem v hlase.
Přeji hodně radosti.
S pozdravem,
Simona Livorová

tel.: 774 828 213
e-mail: info@montessoricr.cz
http://www.montessoricr.cz/