Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Submisivita 20měsíční

LeniLo se ptá 06.04.17

Dobrý den,

chci se zeptat na nejlepší řešení situace, kdy se má dcerka (20 měsíců) neumí prosadit, děti jí berou hráčky, nechá se odstrkovat a jen na mne volá: „Mami, kluk (holčička) nemůže!“ Je pravdou, že jsem ji učila, že nesmí nikomu (zvířátkům- máme psa - ani lidem) ubližovat.

Cítím se špatně, že nezasahuji, jako bych ji zradila, ale nejsem si jistá, co dělat. Dcerka je jinak, podle mě tedy, moc šikovná a chytrá, výborně mluví - v podstatě dokáže už říct vše, zná barvy, umí počítat do 15, zná hodně písmenek, je všímavá, veselá.

Prosím o Vaši radu, jak nejlépe postupovat

Lektorský tým Montessori ČR odpovídá 09.05.17

Dobrý den,
je velmi těžké touto cestou na Váš dotaz odpovědět. Jen velmi obecně, maminka by se ve vztahu k dítěti měla chovat jako lvice, bránit jeho prostor. To zvířata dělají velmi důsledně. Děti potřebují nejprve vlastnit, aby jednou mohly dát. Lidské mládě :-) cca do 2,5 let nelze v těchto a podobných situacích vychovávat vysvětlováním. Nejmenší děti obsahu našich slov nerozumí. Jejich porozumění si často pleteme s reakcí na emoce spojené s těmito situacemi. Pokud někdo bere hračku dvouletému dítěti, bráním ho. Láskyplně pevně sdělím druhému dítěti, že tohle je hračka XY. Nejde to, to je lopatka, balón XY. Hotovo s úsměvem na rtu a klidem v hlase.
Přeji hodně radosti.
S pozdravem,
Simona Livorová

tel.: 774 828 213
e-mail: info@montessoricr.cz
 http://www.montessoricr.cz/

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.