Svěření dítěte do matčiny péče

5929
02.07.11

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat. Mám desetiměsíční dcerku, s přítelem jsme se bohužel rozešli, měl problémy s alkoholem a tedy se o nás nestaral, a tak jsem se s malou sebrala a šly bydlet k mojí mamce.

Nyní mě vyhrožuje, že se malé nikdy nevzdá. Jaká mám práva a možnosti, abych o malou nepřišla? Mám mít obavy? Co vše proto musím udělat, aby malá byla svěřena do mojí péče?

Děkuji

JUDr. Lucie Štrusová
08.09.11

Dobrý den,

je třeba podat na soud příslušný dle místa bydliště dítěte návrh na stanovení vyživovací povinnosti a na svěření dítěte do Vaší péče. Řízení je osvobozeno od soudních poplatků.

Pokud soud rozhoduje o tom, kterému z rodičů bude dítě svěřeno do péče, soud sleduje v každém případě především zájem dítěte s ohledem na jeho osobnost, zejména vlohy, schopnosti a vývojové možnosti, a se zřetelem na životní poměry rodičů. Soud přihlédne rovněž k citové orientaci a zázemí dítěte, výchovné schopnosti a odpovědnosti rodiče, stabilitě budoucího výchovného prostředí, ke schopnosti rodiče dohodnout se na výchově dítěte s druhým rodičem, k citovým vazbám dítěte na sourozence, prarodiče a další příbuzné a též k hmotnému zabezpečení ze strany rodiče včetně bytových poměrů.
Pokud máte možnost bydlení u matky, neměl by soud upřednostnit Vašeho přítele z důvodu např. vlastního bytu.
Zejména skutečnost, že je přítel alkoholik je velmi významnou skutečností, která svědčí ve Váš prospěch.
Domnívám se, že se nemusíte obávat, neboť pakliže soud neshledá Vaši výchovnou nezpůsobilost, dcera zůstane i s ohledem na nízký věk ve Vaší péči.

S pozdravem

JUDr. Lucie Štursová
www.advokati-bolzanova33.cz