Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Syn 2 roky a čtvrt nekouše jídlo

Alena27 se ptá 27.08.15

Dobrý den,

mám problém se synem (2 roky a čtvrt). Nevím, jak ho mám naučit - přimět kousat jídlo. Už mi docházejí síly, energie a hlavně nervy. Už nevím, co dělat, nebo co dělám špatně.

Syn prostě jídlo, co dá do pusy, nekouše, ale rovnou polyká, a když tam má něčeho větší kus, tak se tím dáví, až vyblije všechno jídlo. Nemixovala jsem a nemixuju. Pouze mačkám vidličkou a to mi sní vše. Ukazuju, vysvětluju a k ničemu. Nejde to ani po dobrém a po zlém. Dokonce styl „nechceš - nejez“ na něj neplatí, kručí mu v břiše, ale kousat nebude.

Byli jsme u zubařky a ta řekla, že zuby i dásně má zdravé. U doktorky jsme byli, když mu byly 2 roky, a ta mi řekla, že to mám dál zkoušet a víc to neřešila. Stejně jako neřešila to, že syn nemluví. Nebo mluví, ale jen svou řečí. Pravila mi jen, že syn se rozmluví a rozjí, co nastoupí do školky, jenže mám silné obavy (tušení), že právě kvůli těm dvěma věcem ho do školky nevezmou a na soukromou peníze nejsou.

Prosím poraďte, co mám dělat

Děkuji za odpověď

Mgr. Lenka Osladilová odpovídá 03.09.15

Hezký den,
to, co popisujete, není typický problém, který je řešen speciálními pedagogy.
Problém se týká spíše lékaře - pediatra, tam bych se obrátila nejdříve - alespoň ve věku dítěte, ve kterém se Váš synek právě nachází.
Chápu, že odpovědi, které jste zatím dostala, nejsou moc uspokojivé.
Tak nějak tuším, že se za Vaším popisem schovávají další možné zvláštnosti… když se tyto jednotlivosti sečtou - pak dost záleží na tom, jak moc jsou tyto odchylky výrazné.
Bohužel Vám nejsem schopna odpovědět přes email - někdy osobní setkání nelze nahradit odpovědí přes email.
Je také možné, že se zvláštnosti upraví, dítě dozraje.
Budou-li se však tyto „zvláštnosti“ zesilovat a objevovat se další, pak je třeba již věci řešit, i kdyby změnou pediatra, neboť jiný odborník může mít jiný přístup a je vždy třeba najít takového, který Vám prostě sedí.
Možná by Vám mohl poradit i logoped/ka, určitě bych se obrátila i tam.

Lenka Osladilová

speciální pedagožka a terapeutka
www.specialnipedagog.cz

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.