Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Syn, 3,5 roku, ma hysterické záchvaty

raduline se ptá 16.07.16

Dobrý den,

obracím se na Vás s dotazem ohledně mého 3,5letého syna.

Dotaz k Vám ve mne vyprovokovala rodina s tím, že svého syna špatně vychovávám. Bydlíme v rodinném domě s tchyní, tchánem a prababičkou. Každá rodina máme své zázemí, tedy se dá říct, že máme tři byty, ale jsme celkové propojeni, takže můj syn se všude cítí jako doma a svobodně se pohybuje po celém domě.

Od manžela sestra má stejně starého syna, který je často nemocný, a je tudíž u babičky na hlídání, aby sestra mohla do práce. Pokud je zdráv, je tu každý víkend. Můj syn má doma své hráčky a podle mne je přirozené, že o ně občas spolu zápasí.

Nedávno ovšem byli s tchyní a tchánem oba na výletě a měli každý své kolo. Můj syn dostal hysterický záchvat, když si bratranec kolo půjčil. Jeho kolo můj syn nechce a usilovně brečí, když mu bratránek vezme jeho. Já se k tomu stavím tak, že s ním souhlasím, že kolo je jeho a že si si např. dopočítáme čas 5 minut, kdy si bratránek kolo půjčí a pak zase vrátí. Na výletě jsem s nimi nebyla a oni to řešili po svém. Tchán s tchyní mě osočují, že ho podporuji v sobectví. Bratránek je vychováván tak, že dostane na zadek, zavřou ho do pokoje a má přijít, až se uklidní. To jsem já nikdy nedělala.

Můj syn se jen k pár hráčkám staví silně vlastnicky. Jde většinou o drobnosti. Např. má přívěsek ve tvaru trojúhelníku, který si každé ráno musí dát na krk, rád jej ukáže, ale nepůjčí. Syn od malička miluje čísla, barvy, tvary a symboly (proto ten trojúhleník). Myslím si, že u něj funguje příklad v tom, že i já nosím na krku řetízek. Aspoň mi to tak řekl s tím, že i tátovi musíme jeden pořídit.

Olík je hodně samotář, rád si sám hraje, ale je úplně jiný než bratranec. Tchyně s tchánem bratrance od mala preferují, jezdí s ním na výlety s tím, že můj syn je nevychovanej, že jsou s ním problémy s jídlem (od mala nerad jí, byl dlouho kojen, ale nemocný není téměř nikdy). Jejich první výlet tedy nedopadl šťastně a teď už se Olík zase dlouho s babi a dědou nikam nepodívá. Bratrance letos berou k moři.

Chci se zeptat, jak moc je prirozené pro děti něco vlastnit, nebo, jak říká můj tchán, jsou to pitomci, který nechápu vztah k věcem? A jak by bylo nejlepší řešit situaci s kolem, aby se zabránilo hysterickému záchvatu?

Děkuji za odpověď

Radka

Mgr. Lenka Osladilová odpovídá 27.07.16

Hezký den,
omlouvám se za pozdější reakci, byla jsem na dovolené.
To, co popisujete, na mne nepůsobí nijak nezdravě. Váš syn má pravděpodobně zcela normální postoj k věcem, má některé své oblíbené věci a ty si více hlídá, což považuji za zcela přirozenou záležitost. Troufám si říci, že každý z nás má své oblíbené předměty - někdo knížku, někdo nějaký kámen, řetízek, halenku, o které se prostě nechce dělit a je to zcela v pořádku! Domnívám se, že i Váš tchán není žádnou výjimkou.
Z těch pár řádků spíše vnímám nedobré vztahy mezi Vámi (potažmo Vaším synem) a babi a dědou. To bude mnohem větší kámen úrazu a to, co se pak řeší, že se jim nelíbí Vaše výchova, že se jim nelíbí, jak řešíte některé životní situace, že se jim nezdá, jak se k něčemu stavíte… to bych viděla na onu záležitost, kde je - jak se říká - zakopán pes.
Do určité míry jsou občasné emoční reakce u dětí běžné. Prostě se učí, jak si ustát svoji pozici, jak najít ve svém životě rovnováhu, a to se někdy bez ostřejší obrany, někdy i útoku prostě neobejde. Prošli jsme si tím úplně všichni. Jde vždy o míru, ale z Vašeho emailu vnímám jiný problém, jak jsem již nastínila výše.
Přeji Vám hodně sil, najít v sobě místo, kde budete v klidu a nebudete se trápit přehnaným posuzovaním Vaší osoby někým zvenku. Protože pro některé lidi prostě nikdy nebudete dělat věci dobře, i kdybyste byla v dané oblasti přebornicí. Prostě někteří lidé na nás budou hledat stále jen chyby, protože nic jiného vidět nechtějí. Čí je to problém?
Váš a nebo jejich?
Já se přikláním k tomu, že jejich. Vy jen musíte nalézt rovnovážné místo, kde se jejich odlišnými názory nebudete tolik trápit.

Lenka Osladilová

speciální pedagožka a terapeutka
www.specialnipedagog.cz

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.