Syn a jeho "pomalé" chování

115
18.05.17

Dobrý den,

mám dotaz ohledně syna (7 let), který je v první třídě. Nevím, jestli nejsem na syna moc náročná. Se synem se denně učím. Syn se pořád zajímá o tisíc věcí kolem dokola, hraje si s věcmi. Už mu nechávám i prázdný stůl, ale on si vždy najde něco na hraní. Když nemá hračky, hraje si s prsty, hýbe cyklicky nohama nebo tělem.

Při diktátech a opisech dělá pořád dokola ty samé chyby, např. nepíše tečky nad j, často zaměňuje r a ž při psaní, nepíše tečky na konci věty, nebo nepíše velká písmena na začátku vět. Plete si b a d, občas vynechá celé slovo v textu aniž by si toho všiml. Snažím se s ním procvičovat. Před diktátem/ opisem s ním slovně zopakuji nejčastější chyby a písmena. Vysvětlím mu, kde dělá chybu. Větu si extra napíšeme a on tam zase napíše ty stejné chyby. Jako kdybychom to necvičili.

Někdy si připadám jako blázen. Je tak veliký problém si zapamatovat, že nad malým j se dělá tečka? Já už opravdu nevím. Máma říká, že syn je ok, jsem na něj prý moc náročná. Mimo učení je to se synem tak, že mu řeknu, aby se vzal oblečení, přijdu za 5 minut a syn je pořád v pyžamu. Když chci po něm více věcí, musím je říkat jednu po druhé, stát přímo u syna a on to pak udělá. Když tam nejsem, udělá maximálně 1 jednu věc, pokud vůbec. Většinou si však hraje nebo dělá něco úplně jiného. Většinou si ani nepamatuje, co jsem říkala. Syn je poměrně hodně pomalý.

Dokážete mi prosím říci, zda je takové chování „normální“? Nedělám někde chyby při učení, nebo ve výchově?

Mgr. Lenka Osladilová
25.05.17

Hezký den,
obtíže u Vašeho synka jsou časté, je dost pravděpodobné, že se jedná o poruchu učení dysortografie, s čímž může být spojeno i chování, které popisujete (nesoustředěnost, roztěkanost..).
Doporučila bych Vám navštívit pedagogicko-psychologickou poradnu, kde se zjistí, zda se jedná skutečně o tento problém, či jde např. „pouze“ o poruchu pozornosti.

Lenka Osladilová

speciální pedagožka a terapeutka
www.specialnipedagog.cz