Syn nechce číst

jal
15.01.17

Dobrý den,

syn, 8 let 2. třída, nechce cvičit čtení, šíleně se vzteká. Čtení mu docela jde, i když si plete sem tam nějaká písmena. Když se mu nechce, tak to je šílené přemlouvání, domlouvání. Žádné zákazy na něj neplatí, je mu to jedno.

Prosím o nějakou radu.

Moc děkuji a přeji krásný den

Mgr. Lenka Osladilová
21.01.17

Hezký den,
důvody mohou být různé.
Zkuste dělat kratší čtecí pětiminutovky, neprotahovat čtení zbytečně, naopak, vložit jej např. před jeho oblíbenou činnost (nebo něco, co rád dělá, sleduje) a řekněte, že teď máme 5 minut na čtení a pak bude to, co si přeje. Nezakazujete mu nic, jen mu dáváte na výběr, zda stihne svoji čtecí část a bude vše tak, jak bývá, nebo se budete hádat, zda číst či ne a prostě to, co má rád, nestihne.
Zkuste hodně zkrátit při tomto text, např. na jeden odstavec, prostě to vyzkoušejte: „Hele, koukni, máme tady tento krátký odstaveček..“
Zkuste to, vím, že je to dočasné řešení ale alespoň zjistíte, zda pokud je úkol jednoduchý, a to extrémně, zda nechuť přetrvává nebo ne.
Pokud se to zlepší, pak bych pomaličku přidávala, 2 odstavce… atd.
Klidně napište, jak to vypadá, zda ubráním množství je to pro syna přijatelnější, s tím by se pak dalo dělat docela dost, pokud
už nechuť neprosákla hluboko.

Lenka Osladilová

speciální pedagožka a terapeutka
www.specialnipedagog.cz