Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Syn se stále ujišťuje, zda ho máme rádi

AlenaPPP se ptá 27.12.18

Dobrý den,

mám dotaz ohledně chování mého syna. Jsou mu téměř 3 a půl roku. Vždycky byl na mě hodně závislý, je velmi mazlivý, opravdu mnohokrát za den za mnou přijde a chce se pomazlit, nebo pohladit atd. Velmi často mi také říká „maminko (popř. tatínku), já tě mám rád“, na což mu samozřejmě oba stejně odpovídáme.

Vždycky jsem to považovala za velmi pěkné chování, ale v poslední době nás s manželem začalo trošku zarážet nejen, jak často se takto jakoby ujišťuje, že se máme rádi, ale především to, že to začal dělat ve chvílích „nepohody“. Např. bojí se lékaře, nebo někoho cizího, nebo je nemocný a je mu špatně, tak opakuje stále, že nás má rád a že chce mít s námi hezký den. To, že chce mít s námi hezký den, používá určitě proto, že mu to říkám já, např. když zlobí a já se s ním chci domluvit, aby přestal nebo udělal to, co požaduji (např. najedl se), řeknu mu že se domluvíme a uděláme to tak a tak, abysme se na sebe nemuseli zlobit a měli spolu hezký den.

Chtěla bych se proto snad jen ujistit, že je jeho chování normální a nepramení z nějakého strachu, např. že ho snad nemáme rádi. A zárověň bych se chtěla zeptat ještě ohledně školky. Jelikož mu byly 3 roky v létě, nastoupil v září do školky, byl tam 4 dny a škaredě onemocněl, musel jet záchrankou do nemocnice, kde ležel na JIP. Poté následovala série marodění jeho a jeho bratra a bylo nám doporučeno do školky zatím nechodit. Nicméně jsme jej neodhlásili s tím že to zkusíme od nového pololetí. Ale on i když to ve školce zvládal docela dobře, tak když se ho zeptám, jestli by tam chtěl, tak řekne že rozhodně ne, že se mu tam nelíbí a že chce být se mnou.

Máme ho do školky „nutit“ nebo raději o rok odložit?

Předem děkuji za Vaši laskavou odpověď.

PhDr. Václav Mertin odpovídá 10.01.19

Dobrý den, myslím, že Vás mohu ujistit, že na Vašem popisu neshledávám nic divného. Lidé jsme různí, někdo se ujišťuje o všem, jiný o ničem. Já vás neznám, takže to neumím napsat konkrétně, ale v každé rodině se dá najít způsob, jak dát najevo, že ho máte rádi nebo mu to občas říct a přitom tím současně sdělit, ať s tím pořád neotravuje. Se školkou bych osobně počkal do září 19 - pokud ovšem můžete.

Zdraví
Václav Mertin.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.