Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Syn zlobí, když je s oběma rodiči

simkova42 se ptá 06.01.19

Dobrý den,

jsem maminka 3letého chlapečka Davídka. Je na svůj věk celkem chytrý a šikovný. Snažila sem se od začátku, aby byl samostatný a nebyl takovej mamánek, jako sem to viděla u svého okolí (že si maminka nedojde v klidu ani na záchod). Chodí od září do školky, kam se těší, má tam kamarády a paní učitelky ho moc chválí, jak je hodný, ale doma to je kolikrát peklo. Když jsem s ním doma sama, je hodný, když je s ním doma tatínek, je taky hodný… ale jak jsme doma všichni, je to zlo. Vzteká se, všechno musí dělat on, vybírá si, kdo s ním půjde na záchod, kdo mu obuje boty a u toho proběhne velká scéna, řev a brečení. Vždy tak docílí svého. :(

Dám příklad nějaké situace: Oblíkáme se, že jedeme pryč, oblíknu Davídka a posílám ho za tatínkem, že mu obuje boty. Začne mu obouvat botu a Davídek začne řvát: maminka mě obuje maminka ty di pryč! Vzapětí začne brečet a dělá vše proto, aby ho tatínek neobul (kope nohama, křičí, brečí). Když ho jdu obouvat já, je situace opačná, že zas to musí dělat tatínek.

Nevím vůbec, co s touto situaci dělat. Zkoušela sem mu domluvit a vysvětlit, že se to nedělá, zkusila jsem mu dát na zadek. Snažíme se dost času trávit společně jako rodina, ale Davídek nám to tímto chování vždy kazí. Dost se kvůli tomu s přítelem hádáme, je to častější a častější. Pozoruji, že takové chování má, když se vrátí od babičky nebo dědy, občas to udělal, i když přijel ze školky. Snažím se mu opravdu dost věnovat, že si s ním dost hraju, pomáhá mi v domácnosti, což on sám chce pomáhat. S tatínkem si zas užije více legrace, že s ním dělá vylomeniny. Tak právě nechápu, proč se takto chová, když máme trávit čas jako rodina spolu.

Dokážete mi poradit, co děláme špatně a jak ho takovéto chování odnaučit? Jak mu mám domluvit, aby si nevybíral, kdo co bude dělat a kdo s ním kam půjde? Rodiče jsme přeci oba. V mém okolí se žádné dítě takhle nechová jako Davídek.

Děkuji za odpověď.

PhDr. Václav Mertin odpovídá 10.01.19

Dobrý den, nemyslím, že děláte něco špatně. Možná, kdybych s odpovědí nějakou dobu počkal (třeba půl roku nebo lépe rok), tak už byste ji ani nečetla, protože bude v zásadě po problému. Já bych to řešil tak: když je to možné, není žádný časový stres, tak bych mu klidně vyhověl. Pokud to nejde, pokud už si moc vymýšlí, pokud druhý rodič nemůže, tak bych trval na verzi, která je uskutečnitelná. Na zadek bych mu nedával, nic moc bych mu nevysvětloval a s vlídnou silou bych ho přemohl a oblékl. Máte malé okolí, já takové děti znám. A jsou to bezvadné děti a mnohé z nich, protože už jsou starší (např. se oblékají samy), tak už to nedělají.

Zdraví
Václav Mertin

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.