Synek málo spí, má hlad?

662
20.05.20

Dobrý den,

Syn má 10dnů. Z porodnice nás pustili s tím, že kojím dobře a syn přibírá. V porodnici ale dostával dokrmy. Po příchodu domů bylo pár dnů všechno v pohodě. Pak začal hodně brečet, málo spal. Po víkendu jsme zjistili, že skoro nic nepřibral. Kojila jsem ho vždy z obou prsů, z každého minimálně 15minut. Pak usínal. Kojila jsem klidně po hodině. Když jsme zjistili, že nepřibírá, tak nám doktorka doporučila jednou nakojit a pak zase dát umělé mléko. Když dávám umělé, tak si odstříkám (povede se mi cca 40ml). Odstříkané mléko pak dám synovi po kojení, protože prso už nechce, ale přitom pořád “hledá”. Potom spí tak hodinu až dvě. Pak kouká, ale nepláče. Když mu dám umělé mléko, tak vypije cca 60ml. Nechám ho odříhnout a dám do postýlky. Usne zase maximálně na hodinu. Pak začne plakat, kroutit se. Zkoušíme prokopat nožičky, lehce pomasírovat bříško. Dnes jsem mu začla dávat kapky BioGaia. Pořád je ale neklidný. Málo spí, brečí. Nevím jestli změnit umělé mléko nebo zkusit nějaké kapky na prdíky. Dnes odpoledne jsem ho přikládala k prsu ani ne po hodině (mezi jídly). Pořád plakal a tohle ho alespoň na chvíli uklidnilo a usnul. Ideálně teda v náruči.
Co mám dělat, aby pořád tak neplakal a trochu víc spal?

Děkuji

Dagmar Hricová
21.05.20

Dobrý den,
gratuluji k miminku :-)
Miminka mají několik základních potřeb a kojení/krmení je jen jednou z nich.
Vyzkoušela bych kojit na jedno krmení jen jedno prso, za hodinku nebo dvě klidně nabídnout druhé. Regovat na potřeby dítěte. Ale stejně tak je potřeba uspokojovat další potřeby, jako je chování, mazlení, nošení. Dr. Karp radí zavinovat (ohraničovat prostor), nemít absolutní ticho, uspokojovat potřebu sání a nosit. Jsou to základní věci, které děti znají z bříška a potřebují je i po narození.
Prkaticky bych doporučila nakojit, pomazlit, dokojit, ideálně v kontaktu kůže na kůži. Někomu pomůže zalést na několik dnů s miminkem do postele, pozorovat, mazlit a regovat na potřeby dítěte.
UM je otázka na pediatra. Vodítkem je počet pomočených plen, dítě by mělo mít 6-8pomočených plen za 24 hod.
Držím palce!
D.H.