Testy DNA

03.01.19

Dobrý den.

Před dvěma roky jsem z určitých důvodů nechala udělat testy příbuzenství. Babička + vnučka. Stěry vnučky jsem dělala pro malé množství vzorku dvakrát. Výrok zněl, na 0,994 procent jsme příbuzné. Jen mě laboratoř upozornila na slabší vzorek vnučky. Matka dítěte si v té samé laboratoři v srpnu tohoto roku dodala další vzorek od mé vnučky a výsledek zněl, že nejsme příbuzné. Na testu u vnučky byly jiné hodnoty, než na mém původním. Já na základě výsledku původních testů žádala soud o svěření vnučky do péče (matka drogově závislá).

Je možné, aby dva vzorky od jedné osoby měly rozdílné výsledky?

Děkuji za odpověď

Renata

Sanatorium REPROMEDA
03.01.19

Dobrý den,

pokud jste skutečně použily DNA Vaši a Vaší vnučky a z testu vyšla 99,4% shoda (doufám, že jste měla na mysli 99,4% a nikoliv 0,994 % - protože to by se potom o shodu určitě nejednalo), pak je vysoce pravděpodobné, nebo téměř jisté, že jste s vnučkou příbuzné. Je otázkou, jakou DNA pro vyšetření použila Vaše snacha (či matka dítěte) u druhého testu a zda jste skutečně viděla reálný výsledek testu z akreditované laboratoře. Pro přesné zjištění a použžití u soudu je vhodné použít test s doložkou soudního znalce, a je potřeba skutečně správně identifikovat a ověřit totožnost probandů (tedy vyšetřovaných). Tedy přijít s vnučkou na odběry přímo na dané místo.
Pokud Vám jde o svěření dítěte do péče z tak závažného důvodu, kdy matka v péči o dítě fatálně selhává z důvodu drogové závislosti, je vhodné si najmout právníka, který se specializuje na rodinné právo, aby vás zastupoval a pomohl v této situaci.
Pokud byste měla jakékoliv další dotazy, ozvěte se.

Se srdečným pozdravem

MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.
kvesela@repromeda.cz
http://www.repromeda.cz/

Další otázky z poradny

Zjištěny srůsty, vliv na plodnost Anonymní 14.12.18
Antikoncepce, plodnost Anonymní 07.12.18
Zibor 2500 IU Ket Anonymní 03.11.18
Crinone gel Virgina123 01.11.18
5. týden těhotenství po IVF MarketFF 31.10.18