Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Tiková neuróza 4letého

Modad se ptá 10.12.15

Dobrý den,

mám syna (první z dvojčat), kterému budou za 2 měsíce 4 roky. Narodili se císařským řezem o 1,5 měsíce dřív. Chodit začal v 16,5 měsíci. Syn je velice citlivý (možná až příliš), hůř reaguje na hluk (vadí zvuk vysavače, mixéru atp. - toto špatně snáší oba synové). Jinak je šikovný, krásně mluví, byť ve 2,5 roce si prošel vývojovou neplynulostí. Je opatrnější a „ustaranější“ než jeho bráška dvojče.

Už nějakou dobu máme stresově náročnější období. Dostavěli jsme dům svépomocí, zařizovala jsem ho za „pochodu“ s dětmi. Nemáme žádné hlídání (manželovi rodiče nežijí, moji mi pomohli do 15 měsíců a dál již nemohli). Starám se tedy o děti sama, odpoledne mi pomáhá manžel. Spíme s dětmi v jejich pokoji (na přistýlkách), přičemž mladší synek spí se mnou a po pravici spí starší. V noci se někdy budí a podle toho mezi nimi „pendluji“.

Děti do školky zatím nechodí, protože mladší synek absolutně odmítal společnost cizích (dětí i dospělých). To už se ale pomalu obrací k lepšímu. Nechtěli jsme ho „lámat“ silou, že by musel do školky.

Své děti miluji a jsou pro mě vším, ale zároveň přiznávám, že jsem už z nekonečné 24 hodinové péče hodně psychicky unavená. Bohužel se to projevuje mým křičením, dříve i plácnutím po zadečku, výbušností. Zřejmě mám na ně i velké nároky, těžko nesu synovo kňourání a plačtivost. Teď nedávno, když vydával takové divné skřeky, prosila jsem několikrát, aby toho nechal. Pak mi „ujely“ nervy, a udělala jsem taky takový skřek a syn se rozplakal.

A bohužel to vše vyústilo v tiky. Pomrkává, pomlaskává, stává se, že trhne hlavou a otevře ústa. Jsem z toho nešťastná a kladu si to za vinu. Bojím se, že jsem synkovi svým chováním ublížila.

Prosím o radu, jak synkovi můžu pomoci. Jak ho zbavit tiků?

Děkuji za Vaši odpověď

Mgr. Lenka Osladilová odpovídá 13.12.15

Hezký den Vám přeji,
s tiky je možné pracovat, osvědčuje se mi užívat akupresurní body, které je však nutné ukázat přímo a konkrétně na daném dítěti (člověku), to bohužel není na emailovou odpověď.
Také je však dobré pořešit i případný spouštěč neurotického chování, protože pokud se odstraní tiky a příčina obtíží zůstane nevyřešena, objeví se pouze jiný - zástupný problém (začne bolet bříško, hlava, zhorší se řeč…).
Má-li dítě již tiky, pak bych zašla na osobní poradu k odborníkovi, neboť je důležité již podchytit více věcí… ale určitě z tohoto problému existuje cesta ven!
Někdy stačí opravdu málo, pokud tyto obtíže synkovi teprve začaly… čím déle problém trvá, tím hůře se odstraňuje.
A vnímám, že únava, kterou popisujete bude dlouhodobá a určitě by bylo fajn nalézt i pro Vás vhodnou techniku psychohygieny, neboť mít dvojčata je opravdu náročná řehole, ale nikdy není dobré sebe upozadit, na úkor sebe sama vydávat a vydávat energii… tohle není cesta na dlouhou dobu, je dobré pár věcí přenastavit… s tím Vám mohu pomoci, ale bohužel ne přes tento způsob poradenství.

Lenka Osladilová

speciální pedagožka a terapeutka
www.specialnipedagog.cz

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.