Tříleté dítě a jeho nezdravý vztah k jídlu

21.10.19

Dobrý den,

syn (3,5 let) odmalička opravdu rád a hodně jí. Musíme ho neustále krotit a kontrolovat mu porce. V zásadě žádná návštěva s občerstvením na stole se neobejde bez zvýšeného hlasu, nemá bohužel záklapku a jedl by pořád. Když byl mladší, musela jsem jíst jenom když spal, jinak se vztekal.

S manželem netrpíme ani jeden nadváhou, v rodině přiměřeně sportujeme. Syn chodí na atletickou přípravku a je denně na čerstvém vzduchu.

Ve věku 3,5 let váží 17 kg a měří 102 cm a to ho opravdu hodně hlídám. Vařím pestrou a domácí stravu, sladkosti má zakázané úplně. Sušené ovoce a klasické ovoce nezakazujeme.

Pane doktore, poradíte, jak postupovat u dětí, které mají odmalinka takhle nezdravý vztah k jídlu? Když byl malý, doufali jsme, že z toho vyroste, ale zatím je to bez výraznější změny.

Děkuji.

MUDr.Jiří Havránek
25.10.19

Milá maminko,
obezita od nejútlejšího dětství při hyperfagii (patologicky zvýšený příjem stravy) v kombinaci s faktem, že vy ani manžel nejste obezní, budí podezření na možnost vzácných vrozených genetických poruch vedoucích k obezitě.
V tomto případě je nutno nejprve chlapce podrobně vyšetřit a vyloučit tzv. primární obezitu (příčinou obezity je nějaká organická příčina).
Váš praktický pediatr by vás měl objednat do endokrinologické poradny, která má zkušenost i s těmito vzácnými příčinami obezity.

MUDr. Jiří Havránek

Podívejte se na stránky léčebny.