Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Trvalé bydliště pro podnájemníky

Haňulka 18 se ptá 08.12.13

Dobrý den,

hrozí mi nějaká rizika, když nechám svůj byt napsat podnájemníkům jako trvalé bydliště? Nemůžu o něj přijít? A nehrozí mi exekuce?

Děkuji.
Hanka

Ing. Tomáš Kratochvíl odpovídá 13.12.13

Dobrý den Haňulko,

rizika spojená s pronájmem existují vždy a je v podstatě nemožné je odstranit.

S exekucemi se to má tak, že exekutor může zabavit pouze majetek patřící povinnému (ten, na jehož majetek je vedena exekuce) a nikoliv na majetek jiné osoby. V tomto ohledu nemusíte mít obavu, že by exekutor zablokoval Vaši nemovitost, neboť lze snadno prokázat, že byt patří Vám a nikoliv povinnému. Potíž může nastat u dalšího majetku, například vybavení bytu, které je sice ve Vašem vlastnictví, ale prokázání, že je skutečně Vaše, může být problematické.

Exekutor postupuje při exekuci tak, že zaplombuje veškeré movité věci, u kterých může důvodně předpokládat, že patří povinnému. Je pak na Vás, abyste prokázali opak.

Co se trvalého pobytu týká, zde nemusíte mít žádné obavy, neboť trvalý pobyt nezakládá žádná práva k danému bytu nebo jeho příslušenství. Jedná se skutečně pouze o administrativní záznam plynoucí z povinnosti mít trvalé bydliště.

Zde se opět musím vrátit k postupu exekutorů ve kontextu trvalého bydliště. Exekutor může vstoupit do jakéhokoliv bytu, o kterém má podezření, že jej povinný (Váš nájemník) využívá a má v něm své věci. Tato podezření může exekutor získat z různých zdrojů, nicméně pokud má povinný nahlášený trvalý pobyt ve Vašem byte, má to exekutor o to jednodušší a přijde rovnou k Vám do bytu. Neznamená to však, že Vás exekutor nenavštíví, pokud v něm povinný nemá trvalý pobyt.

Skutečně účinná ochrana proti exekuci na Vaše nájemníky neexistuje, každopádně doporučuji věnovat vyšší pozornost výběru nájemníka, dále do předávacího protokolu nebo nájemní smlouvy sepsat vybavení bytu, které patří Vám a pokud opravdu chcete mít, co největší jistotu, doporučuji prověření nájemníka v registru dlužníků na:

www.centralniregistrdluzniku.cz

S pozdravem

Tomáš Kratochvíl

www.tomas-kratochvil.cz

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.