Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Tyranizování od přítele matky

Daniel Cvrkal se ptá 13.01.19

Dobrý den,

bude mi 17 let a před necelými 2 roky se mi rozvedli rodiče, psychicky mě to dost poznamenalo, ale snažím se to zvládnout. Mamka si našla nového přítele a my jsme se odstěhovali do vedlejšího města, kdy bydlíme doteď částečně s mamčiným přítelem, dále jako ‚Michal‘.

Ze začátku mi přišel v pohodě, ale i tak jsem ho v naší rodině bral jako vetřelce, neměl jsem ho moc rád a nemám ani doteď. V průběhu našeho každodenního stýkání doma se u něj začaly projevovat značné známky agrese vůči mně, fyzické i psychické. Častokrát mi vyčítal všemožné blbosti, které sám dělá, a chce po mě a mém 12letém sourozenci, abychom ze dne na den žili stylem, kterým jsme nikdy předtím nežili. Při jakékoliv chybičce následoval na náš věk až moc tvrdý trest, který mě psychicky ničil. Častokrát jsem se sebepoškozoval a po nocích, když nikdo nebyl u mě v pokoji, brečel a nehorázně trpěl. Několikrát mě i fyzicky napadl, a já zvažoval, že ho udám na PČR, to jsem ale vždy vyvrátil a snažil to neřešit.

Jediné, co mě drželo nad vodou, byla moje přítelkyně, se kterou jsem až doteď a doufám, že ještě dlouho budeme (dnes už to je 10 měsíců). Je to jediný člověk, ve kterém mám oporu a který mě drží nad vodou a vůbec při životě. Spoustukrát jsme se nemohli ani vídat kvůli trestům a zákazům, který mi rodiče udělili. Brali mi telefon, nemohl jsem ven, prostě jako vězeň.

Nedávno jsem se předávkoval, protože jsem na tom byl opravdu psychicky špatně a už jsem přestal mít chuť v této rodině žít. Byl jsem kvůli tomu v nemocnici a s mamkou ani Michalem to ani nehnulo, pořád ke mně mají stejný přístup.

Potřebuju radu, co mám v tomto případě dělat, sám si nevím rady a cítím, že se brzy psychicky zhroutím. Takhle to dál nejde.

Děkuji mnohokrát za zpětnou vazbu.

PhDr. Václav Mertin odpovídá 18.01.19

Milý Danieli, je prima, že máš někoho, kdo tě podporuje. Rozumím, že se ti nevede dobře, ale nezapomínej, že jde o tvůj život, takže, když si neděláš dobře, tak ubližuješ jen sobě. Nemáš někoho v příbuzenstvu (děda, babička, bratr tvé maminky…), komu bys řekl, co je za problém a požádal ho o pomoc. Asi je to hloupost, ale nemohl bys být na internátu? Můžeš se obrátit na OSPOD (najdi si, co je to za orgán) - je určen pro pomoc dětem i dospívajícím. Co třeba výchovný poradce ve škole? Vzhledem k tomu, že máš mladšího bráchu, který se může bránit ještě méně než ty, tak musíš převzít roli toho staršího, dospělejšího a bránit se (i jeho) víc. Promluv taky s maminkou, která je patrně ráda, že má vztah, ale pokud to ubližuje vám dvěma, tak nedělá dobře. Myslíš, že něco z toho, co jsem napsal, dokážeš uskutečnit. Jestli nebudeš dělat vůbec nic, tak se, jak jsi napsal, dříve či později zhroutíš.

Zdraví
Václav Mertin

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.