Umývání vlásků

4463
11.03.15

Dobrý den,

malému jsou skoro tři měsíce a zatím vodu ve vaničce snáší dobře. I omývání vlásků, ale děláme to bez přelévání obličeje. Známá mi říkala, že děti učili na určité slovo, když jim chtěli spláchnout vlásky (myslím, že to bylo: vodník). Děti pak zavřely oči a byli připravené, na proud vody přes očka.

Chtěla jsem se zeptat, jak a od kdy se to děti mají učit. Nebo je to zbytečné?

Děkuji za odpověď.

Jana Žufníčková
15.04.15

Dobrý den,
to, o čem jste slyšela je základní prvek z abecedy potápění. Nejde o to, aby se děti připravily na stékání vody přes oči, ale aby si signál spojily se zatajením dechu. Nespoléhala bych se na to, že takhle naučíte miminko zavírat očka, protože naopak mnohé děti na signál reagují širokým rozevřením očí. Je to individuální a při potápění není nutné očka zavírat, takže jsem ani neslyšela o tom, jak děti naučit, že po signálu mají zavřít oči.
Jestli je to zbytečné - těžko říct. Já jsem u svých dětí tuto praxi prováděla, ale ne ve vaničce - spíš ve sprše. Po správně provedeném signálu přišlo polití celého obličeje a vytvořila jsem jim tak v domácích podmínkách reflex zatajení dechu, který jsme potom využili v bazénu a nemuseli se jej učit v cizím prostředí. Naopak u mytí vlasů mi to bylo k ničemu, protože naši kluci patří právě k těm otvíracím :-)