Upřednostňuje umělé mléko

04.10.18

Dobrý den,

začíná mě trápit stravování mě dcerky (2 a čtvrt roku). Nikdy nebyla vyloženě jedlík, hodně často dělá, že se vrhne s chutí do jídla a po dvou lžičkách už nechce, ale teď cca měsíc zacla vyloženě upřednostňovat umělé mléko před klasickým jídlem. Není to úplně každý den, některý den jí celkem normálně, ale pak to zase přijde.

Nás pediatr mi řekl jen to, že pokud nejí i normální jídlo, tak je to samozřejmě špatně (což vím i bez něj) a ať jí zkusíme vysvětlit, že si nejdřív musí dát jídlo normální a pak třeba mlíko. Nevím, jestli to má nějaký význam, ale když měla krátce po 1. roce, prodělala silnou rotavirovou infekcí. Od té doby se dá říct, že je to s jídlem jak na houpačce. Ale poslední dobou je to extrém viz. výše.

Budu řada za jakoukoliv radu nebo názor.

Děkuji

Mgr. Kamila Jančeková
12.10.18

Dobrý den, já bych se tím až tak netrápila. Kolem druhého roku věku jsou pro děti typické velké výkyvy v jedení. Nemyslím si, že by mělo nějaký velký význam vysvětlovat dvouletému dítěti, že by se mělo před mlíčkem nejdřív plnohodnotně najíst. Zkusila bych spíše strategie typu jíst společně s ní, ideálně celá rodina nebo alespoň Vy, zapojovat ji do přípravy pokrmů - ať si svačinku nachystá na talířek sama…Někdy pomáhá jíst v kolektivu podobně starých dětí. Zkrátka netlačit na ni, že musí jíst, ale vytvářet situace, kde je jídlo příjemnou společenskou událostí. Jakýkoliv nátlak by mohl situaci zhoršit. Držím pěsti, ať se to zlepší. Děkuji za dotaz.

Mgr. Kamila Jančeková