Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Úřad práce po mateřské

Sann865 se ptá 03.03.13

Dobrý den,

jsem na 3leté rodičovské dovolené, která mi končí 26.3. Předtím jsem studovala, nepracovala. Malou mi teď nevzali do školky, tudíž se musím hlásit na úřad práce. Mám obavy, že mě pošlou domů a řeknou, abych přišla, až budu mít zařízené hlídaní.

Musí mě zaregistrovat, když budou vědět, že práci si hledat nemohu do té doby, než mi malou vezmou do školky (tj. v září tohoto roku)?

Děkuji.

Vladimíra Nováková odpovídá 09.03.13

Dobrý den,
tím, že úřad práce žádáte o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání, dáváte úřadu práce najevo, že jste připravena nastoupit do zaměstnání, které Vám úřad práce případně nabídne. Na základě zákona o zaměstnanosti Vás ale úřad práce nemůže odmítnout zaevidovat jen proto, že máte malé dítě, které nemá kdo hlídat. Úřad práce Vás sice může z evidence ochazečů vyřadit tehdy, pokud bez vážného důvodu odmítnete nastoupit do vhodného zaměstnání, takovým vážným důvodem je ale právě nezybtná osobní péče o ditě do čtyř let věku nebo docházka dítěte do předškolního zařízení.
Nicméně evidence na úřadě práce není povinná. záleží pouze na Vás, zda se zaevidujete či nikoliv. Pokud se na úřaě práce evidovat nechcete, pak postačí, když Vaší zdravotní pojišťovně a okresní správě sociálního zabezpečení oznámíte, že i nadále pečujete o dítě mladší čtyř, resp. sedmi let věku. Tak za Vás zdravotní pojištění bude i nadále hradit stát a doba péče o dítě do čtyř let věku se Vám bude započítávat jako tzv. náhradní doba pojištění pro nárok na starobní důchod.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.