Uspávání ročního, jak vymezit hranice

2242
16.01.13

Dobrý den, paní doktorko,

chtěla bych od vás poradit s 13měsíčním synem. Udělali jsme velikou chybu, že od narození usínal u kojení. Když náhodou neusnul, zazpívali jsme mu a houpali ho. Poslední týden jsme to dovršili tím, že jsme ho dali do naší postele. Když usne (u kojení), nenechá se do postýlky položit a hned je vzhůru.

Bydlíme v 1+1, takže rychle rozestelu naší postel a uspím tam. Vím, že je to špatně a chci to vyřešit, ale nevím jak. Přečetla jsem si články na internetu i knížky o vyřvávací metodě. Ráda bych znala Váš názor, zda je jiná možnost nebo byste nám doporučila vyzkoušet vyřvávání. Když ho necháme chvíli vyřvat (spíš aby se unavil), sedí, stojí, cpe nožičky mezi šprycle a připadá mi, že ani nechápe, o co se snažíme. Nedávno jste jiné mámě odpověděla, že je třeba vymezit hranice, ale jak?

Děkuji za Vaší odpověď,
Lucie

MUDr. Radka Mudrová
17.01.13

Dobrý den.
Na to je velmi obtížná odpověď. Respektive, druhému se radí dobře, ale sám to praktikovat, to je velmi obtížné.
Podstata všeho je, vymezit si ty hranice sama v sobě. Přiznat si, své skutečné pocity. Možná Vám to takto vyhovuje… a dítě to neomylně pozná. Jakmile si vnitřně nastavíte jiná pravidla, se kterými se opravdu ztotožníte, dítě je přijme také, aniž by u toho trpělo. Děti vynikajícně rozpoznají vnitřní stav věcí, co si mohou a nemohou dovolit, a není třeba u toho mnoho mluvit.
Pro snažší odvedení své pozornosti od dítětě pomáhá nějaká činnost, která Vás opravdu baví a odvede Vám myšlenky jinam a Vy nebudete myslet a strachovat se , jak že to dnes večer s tím uspáváním bude. Je to určité vymezení si sama sebe.
Doufám, že je to trochu srozumitelné.
Kolem 1 roku je opravdu obtížné období, je to vaše vzájemná zkouška.
Držím palce
RM