Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Užívání v těhotenství a při porodu

Sájoušek se ptá 22.12.17

Dobrý den,

Prožívám těžké období, jsem ve 36. týdnu těhotenství a čekáme vymodlené miminko po dlouholeté léčbě neplodnosti. Od začátku těhotenství mám pořád nějaké problémy, prakticky jsem celé těhotenství proležela a celou dobu mám o miminko strach. Mám strach i se setkávání s lidmi, čemuž se teď o svátcích nevyhnu. Do toho nás opustila milovaná babička a bude se konat velký pohřeb, následně setkání s celou rodinou.

Už před otěhotněním jsem trpěla úzkostmi a panickými záchvaty strachu, ale to jsem si při nejhorším pomohla Lexaurinem, nebo panákem alkoholu na kuráž, zkusila jsem i mučenku pletní. Ale teď v těhotenství nic z toho nemůžu.

Moje otázka tedy zní, jestli mohu bez obav vyzkoušet užívat Bachovy esence a jaké? Kde je koupit? Ráda bych si je zkusila vzít i k porodu, pro uklidnění, nebude nějaká kontraindikace třeba s podanými léky?

Děkuji a přeji hezký den.

Sája

Lída Salemová odpovídá 28.12.17

Dobrý den, Sájo,

v těhotenství často dochází k zesílení úzkostí, je to dáno nejen případným stresem spojeným s těhotenstvím, ale už samotnou vyšší fyzickou zátěží a také změnou životní situace.

Bachovy esence určitě můžete užívat v těhotenství. Jsou vhodné jak pro pomoc při úzkostech nebo obavách, tak pro lepší zvládnutí porodu a adaptaci na novou životní situaci po porodu. Užívat je mohou i novorozenci (na koliky, růst zoubků, neklid, pro lepší zvládnutí očkování atd.). Vhodné jsou i pro alergiky, na miminko mají pozitivní vliv (lépe se adaptuje, lépe probíhá kojení, pokud jsou děti v klidu tak lépe prospívají celkově).

Esence můžete používat kdykoliv během porodu, působí na jiné úrovni než případně podávané léky. Bachovými esencemi se dá ovlivnit opravdu mnoho, však psychika řídí zhruba 90 % našeho zdraví…

Co se týká toho jaké si pořídit: co určitě nedoporučuji kupovat jsou předmíchané směsi (typu „na hubnutí“, „na spánek“, které uvidíte v některých e-shopech). Je to proto, že bohužel není žádná záruka toho co ve směsi bude (už jsem se setkala i s tím, že ve směsi na zklidnění byly esence, které naopak nabuzují, není divu, že taková směs stav ještě zhoršila). Kvalita těchto směsí je opravdu velmi nejistá.

Naproti tomu nejlepší výsledky mají směsi Bachových esencí na míru - přímo podle toho co potřebujete konkrétně Vy v tuto chvíli.
Je to z toho důvodu, že každý jsme originál a jednomu může úzkosti způsobovat např. přemíra úkolů které má zvládnout, zatímco jinému může úzkosti způsobovat např. obava z něčeho v budoucnosti, dalšímu hodně úzkosti podporuje přerušované spaní a následná únava atd.

Doporučuji tedy určitě směs na míru, obzvlášť pokud se úzkosti objevovaly už dřív.

Celá situace může být také dost ovlivněná těhotenstvím. Pokud jste procházela nějakou hormonální léčbou, tak o to víc, protože hormonální léky hodně zasazují do fungování celého organismu (nejvíce játra, ledviny, srdce a krev - dochází k oslabování funkcí, snížení kvality krve, snižuje se většinou regenerační energie organismu). Nejpozději po porodu bych tedy doporučovala konzultaci ohledně případného podpoření organismu bylinami (fytoterapie).

Jinak nevím kde bydlíte, ale můžete se obrátit na mě - konzultace je možná buď v Praze osobně nebo přes Skype / telefon / email.

Miminko silně ovlivňuje rozpoložení maminky, proto by sebepéče měla být na prvním místě, děťátko potřebuje nejvíc klid a lásku.
Přeji pohodový porod a zdravé miminko :-)

Lída Salemová
Bachova terapie, Rodinné konstelace, Kraniosakrální terapie, Biodynamické masáže, EFT – uvolnění emočních bloků, Čínská medicína a výživa těla.
774 028 777
lida@bachovky­praha.cz
FB: Bachovky Praha – Ludmila Salemová
www.bachovkypraha.cz
Skype: ludmilasalemova

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.