Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Úzkost syna 5 let – jak ho motivovat?

Anonymní se ptá 18.02.19

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, jak mám jednat se synem (5 let), který má rád děti, školku, akce různého typu, poměrně lehce se seznamuje, ale v poslední době (asi půl roku intenzivně) se u něj objevuje jakýsi blok a strach z určitých věcí, zřejmě veřejného vystupování.

Uvedu pár příkladů:
Už měsíc se strachuje karnevalu ve školce, že bude muset tancovat. Odmítl po 14denní nemoci navštěvovat pohybový kroužek, jen seděl na lavičce v tělocvičně, brečel a říkal, že by moc chtěl cvičit, ale tělo ho neposlouchá a nemůže mezi děti. Omylem si oblékne každou ponožku jinou, pak odmítá jít do školky a nastane srdceryvný pláč a nervové zhroucení. Má si doma do školky připravit nějaké povídání a celý víkend žije ve strachu, že to nezvládne… Na besídce ve školce roličku odehrál, ale pak se rozbrečel a běžel ke mě. Když jsem tam nebyla, prý zvádal. Jinak se hystericky bojí pavouků a komárů.

Mám zkušenost, že když to nakonec přemůže, je nadšený a baví ho to. Jak ho zbavit strachu, bloku a motivovat? Nucení by asi nikam nevedlo. Nechci ať se trápí, není a nebyl introvert, který rád sedí mamince na klíně.

Děkuji za odpověď.

PhDr. Václav Mertin odpovídá 20.02.19

Dobrý den, myslím, že čas a vaše podpora synovi pomohou. Jestliže Vy z toho nebudete dělat drama, jestli jednoduše přijmete, že když si vezme každou jinou ponožku, tak pláče, jestli mu fakticky pomůže věci spravit, jestli Vy ho budete uklidňovat…, tak dříve či později se uvedené způsoby zmírní nebo dokonce odezní.

Zdraví
Václav Mertin

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.