V osmi měsících odmítá příkrmy

25.09.19

Dobrý den,

syn 8 měsíců, plně kojený odmítá příkrmy od samého začátku, tedy od 5-6 měsíce. Vždy jen pár lžiček a potom pláč a nechce a nebo ani těch pár lžiček nedá a je to boj. Snažím se upoutat pozornost jinam, ale nefunguje to. Odmítá i kasičky mléčné i ty nemléčné. Za dva měsíce přibral 900g. Doktorka mi nic neporadila jen mi vynadala, že by už dávno měl jíst. Už jsem zkusila masové, nemasové a boj je dokonce i se sladkými, ovocnými. Kdyby mohl, je stále jen u prsa každé 2-3, hodiny. V noci nespí, ale nemyslím si, že je to z hladu, vždy stačí jen pomazlit a spí dál, říkám si, že kdyby měl hlad, pláče, dokud nedostane. Už jsem celkem zoufalá a bojím se, že mu mléko přestane stačit a půjde váhou dolů a bude chudokrevný a nebude mít dost živin. Jinak je to šikovný chlapeček, učenlivý, aktivní. Co se týče stolice, když občas sní pár lžiček, má stolici pevnou, 1× denně ale třeba ob-dva dny. Není i to špatně? Nemáte prosím nějakou radu? Bojím se, aby neměl nějakou nemoc…nic mi ale doktorka neříkala. Jiné problémy syn nemá.

Moc Vám děkuji za radu.

Denisa R.

Eva Hájková, MPH, MBA
28.09.19

Dobrý den Deniso,

některé, plně kojené děti holt o příkrmy ve větším množství začnou mít zájem až později. Můj syn, kterého jsem kojila do 4 let se rozjedl až okolo 2 let a řešila jsem to samé, jako vy. Pokud se vyvíjí normálně, jak fyzicky, tak mentálně, není čeho se obávat. je dobré hlídat možné deficity a to především Fe, B12, D, jód a omega 3 NMK. Je důležité, abyste vy, jako kojící matka nebyla deficitní a zbytečně deficity nepřenášela na syna.
Zkoušejte jídlo dále nabízet, ale psychicky to moc neřešte, jinak to může být ještě horší. Vím, jak pediatři umí člověka znervóznět a vyplašit. Důležité, opakuji znovu je, aby se vyvíjel normálně a abyste mu jídlo v klidu nabízela a vy sama byla v psychické pohodě. Určitě se rozjí, je to jen otázka času :)
Stolice je normální minimálně jednou, ale i vícekrát denně. Pokud se stolice denně neobjeví, může se jednat o nedostatek esenciálních baktérii ve střevě. Doporučuji kvalitní hypoalergenní probiotika například tato:
https://www.puravia.cz/…der-15g.html

Kdybyste ráda detailněji konzultovala, můžete se na mne obrátit soukromě.

Mějte krásné dny,

Eva Hájková, MPH, MBA
Autorka knihy Hravě o živé stravě
www.hrave-o-zive-strave.cz
www.evahajkova.com
www.ifmv.cz

Další otázky z poradny

Kila v 45 letech nejdou dolů Anonymní 31.08.19
Stále přibírám Anonymní 26.08.19
Dcera chce hubnout Anonymní 25.08.19
Anorexie Anonymní 02.08.19
Zelenina během kojení LiveDream 24.04.19