Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Ve druhé třídě neslyší diktovaná slova

Janasas se ptá 09.09.16

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, jak máme nejlépe postupovat při učení českého jazyka.

Chlapec jako batole podstoupil onkologickou léčbu a už v té době nám bylo řečeno, že se možná objeví nějaké problémy. Nic závažného se neprojevilo, ale kluk má ve škole problémy. Paní učitelka i já víme, že zná všechna písmenka. Zkoušely jsme to obě jak doma, tak ve škole. Tiskací, psaní, velká, malá, všechno. čte průměrně, básničky se naučí hned.

Byl na vyšetření, zjištěno, že má nerovnoměrný vývoj. Matematika a logika je nadprůměrná, český jazyk atd. je spíš podprůměrný.

Nevíme, jak se máme co nejlépe učit. Jak jsem uvedla, písmenka zná, ale prostě, když se mu diktuje, tak to neslyší. Neví, kdy je mezera mezi slovy, i když klesneme hlasem, zaměňuje písmenka. Ve škole psaly děti diktáty se slovy, co nic neznamenají, jako „psí“, „ple“, atd. Byl to nějaký test sluchového vnímání a bylo to na 6 řádků a z toho snad tři slovíčka měl dobře.

Nyní chodí do druhé třídy, máme nějaká omezení, ale přesně nevíme, co a jak učit, aby se to nějak napravilo. Jinak syn je nejlepší v matematice, kdy je schopný jako jediný vypočítat příklad z celé třídy, ale na druhé straně mu hrozila až 3 z čj - v první třídě. Dostal nakonec 2, kdy paní učitelka přihlédla k tomu, že jinak za čtení, snahu, básničky měl 1.

Děkuji za odpověď a Vaši radu, jak co nejlépe postupovat

Mgr. Lenka Osladilová odpovídá 16.09.16

Hezký den,
to, co popisujete, může být způsobenou poruchou učení - popisované potíže se mohou objevit u dysortografie, dyslexie. Při psaní i při čtení má dítě problém, neboť sice slyší, ale nedokáže rozlišovat délku samohlásek, konce slov, popř. začátky. Vše mu jakoby splývá.
Dá se s tím pracovat, mně se v tomto osvědčila percepčně-motorická terapie a kognitivní trénink, vhodný může být i biofeedback. Doporučovala bych Vám následnou terapii, kterou by Vám erudovaní pracovníci poradny, kde jste podstoupili vyšetření, mohli poradit. Oni by měli nejlépe vědět, jaké možnosti jsou ve Vašem okolí, neboť metod, které s tímto pracují je opravdu hodně.
Vhodná může být pro začátek i kineziologie, u některých dětí velmi dobře funguje.

Lenka Osladilová

speciální pedagožka a terapeutka
www.specialnipedagog.cz

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.